Author Archives: bureaucrat

Frenzee Festival 2018 – Final Results

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

This week is the Frenzee Festival this is the first large festival of the year and has been very popular this year. The first day was dry but with a cold wind the fishing has got of to a great start.

Day One

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Jon Arthur with 84lb 6oz from peg 21, Jon spent most of his day fishing the long pole with pellet to the island  and managed to catch a few down the edge. Second was Craig Edmunds from peg 36 with 73lb 13oz, Craig fished the 16 meter pole with pellet and third on the day was Karl Richardson from peg 20 with a weight of 55lb

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Lee Simmons 10 9 40lb 12oz
B Jon Arthur 21 9 84lb 06oz
C Karl Richardson 20 9 55lb
D Craig Edmunds 36 9 73lb 13oz
‘B’ Section, Twin Oaks | Trelawney

First on day one was Stephen Rodgers from peg 26 Twin Oaks, Stephen fished corn in the margins catching 149lb 02oz, Second on the day was Harry Billing from peg 30 Twin Oaks with 133lb catching with pellet down the margins and third was Andy Forbes from peg 24 Twin Oaks with 108lb 04oz

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Kelvin Acton 6 Twin Oaks 9 74lb 02oz
B Stephen Rodgers 26 Twin Oaks 9 149lb 02oz
C Steve Martin 16 Trelawney 9 92lb 05oz
D Simon Jee 22 Trelawney 9 51lb 08oz
‘C’ Section, Jennys | Trewaters

First overall was Keiran Bailey with 75lb 12oz from peg 53 Trewaters, Second was  Colin Dumphy with 66lb 12oz from peg 20 Jennys, Colin fished with a hybrid feeder and wafters. And third was Simon Gould with 64lb 14oz from peg 51 Trewaters.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Andy Williams 9 Jennys 9 56lb 12oz
B Colin Dumphy 20 Jennys 9 66lb 12oz
C Andy Kelk 35 Trewaters 9 61lb 03oz
D Keiran Bailey 53 Trewaters 9 75lb 12oz
‘D’ Section, Acorn, Canal, Sycamore & Eery

First on the day was Nick Jones from peg 3 Acorn with 107lb 04oz, Nick fished using 4mm pellet and corn. Second on the day was Mick Lees from peg 11 Eery with 97lb 06oz, Mick fished using bomb and bread with the pellet feeder and third was Tom Arnott from peg 17 Acorn with 85lb, Tom fished with meat and worm short.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Nick Jones 3 Acorn 9 107lb 04oz
B Sam Morgan 3 Canal 9 61lb 10oz
C Lee Turner 11 Sycamore 9 58lb 12oz
D Mick Lees 11 Eery 9 97lb 06oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Andy Bailey from peg 30 with 155lb, Andy fished pellet on the short pole. Second on the day was Matt Tomes from peg 32 with148lb 4oz and third was Paul Holland from peg 2 with 136b 8oz, Paul fished the long pole with pellet and the short pole with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Paul Holland 2 9 136lb 08oz
B James Taylor 9 9 88lb 04oz
C Neil Adcock 12 9 117lb 14oz
D Andy Bailey 30 9 155lb
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st ANDY BAILEY 9 155lb
2nd STEPHEN RODGERS 9 149lb 02oz
3rd PAUL HOLLAND 9 136lb 08oz
4th NEIL ADCOCK 9 117lb 14oz
5th NICK JONES 9 107lb 04oz
6th MICK LEES 9 97lb 06oz
7th STEVE MARTIN 9 92lb 05oz
8th JAMES TAYLOR 9 88lb 04oz
9th JON ARTHUR 9 84lb 06oz
10th KEIRAN BAILEY 9 75lb 12oz
11th KELVIN ACTON 9 74lb 02oz
12th CRAIG EDMUNDS 9 73lb 13oz
13th COLIN DUMPHY 9 66lb 12oz
14th SAM MORGAN 9 61lb 10oz
15th ANDY KELK 9 61lb 03oz
16th LEE TURNER 9 58lb 12oz
17th ANDY WILLIAMS 9 56lb 12oz
18th KARL RICHARDSON 9 55lb
19th SIMON JEE 9 51lb 08oz
20th LEE SIMMONS 9 40lb 12oz

Day Two

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Andy Bailey with 85lb from peg 28, Andy spent most of his day fishing the pellet waggler with 8mm pellet into open water. Second was Darren Marder from peg 21 with 63lb 08oz, Darren swapped between the feeder with corn and 5 meters with meat and third on the day was Craig Meadows from peg 45 with a weight of 49lb 03oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Matt Tomes 13 9 39lb 11oz
B Darren Marder 21 9 63lb 08oz
C Andy Bailey 28 9 85lb
D Kevin East 34 9 44lb 13oz
‘B’ Section, Twin Oaks | Trelawney

First on day one was Craig Edmonds from peg 20 Trelawney with 88lb 04oz, Craig fished corn and meat on the short pole and in the margins, Second on the day was Mark Jones from peg 24 Twin Oaks with 68lb 10oz catching with meat at 5 meters and third was Dean Hunt from peg 22 Twin Oaks with 65lb 13oz catching on the feeder with 6mm pellet.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Martin Funnell 10 Twin Oaks 9 49lb 02oz
B Mark Jones 24 Twin Oaks 9 68lb 10oz
C Greg Victor 8 Trelawney 9 49lb 13oz
D Craig Edmunds 20 Trelawney 9 88lb 04oz
‘C’ Section | Jennys | Trewaters

First overall was Andrew King with 89lb 05oz from peg 27 Trewaters fishing corn over micro pellets, Second was Andy Forbes with 74lb from peg 21 Trewaters fishing pellet feeder and dead red maggots in the margins and third was Francis O’Reilly with 70lb 06oz from peg 41 Trewaters fishing pellet feeder and margins with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Dan White 9 Jennys 9 50lb 06oz
B Graham Stokes 19 Jennys 9 40lb 10oz
C Andrew King 27 Trewaters 9 89lb 05oz
D Francis O’Reilly 41 Trewaters 9 70lb 06oz
‘D’ Section, Acorn, Canal, Sycamore & Eery

First on the day was John Whincup from peg 19 Canal with 100lb 02oz, John fished the short pole with pellets. Second on the day was Derek White from peg 1 Eery with 75lb 11oz, Derek fished the pellet feeder and corn in the margins and third was Dave Burnes from peg 19 Acorn with 68lb 04oz, Dave fished with meat in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Dave Burnes 19 Acorn 9 68lb 04oz
B John Whincup 19 Canal 9 100lb 02oz
C Simon Gould 1 Sycamore 9 54lb
D Derek White 1 Eery 9 75lb 11oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Andy Bennett from peg 33 with 155lb 02oz, Andy fished pellet at 5 meters. Second on the day was Stewart Brown from peg 36 with141b 12oz fishing the bomb and pellet and margins with worm and third was Steve Nadin from peg 8 with 117b 02oz, Steve fished the pellet feeder.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Stewart Brown 36 9 141lb 12oz
B Tom Arnott 16 9 101lb 08oz
C Andy Bennett 33 9 155lb 02oz
D Scott Puddy 30 9 92lb 10oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st ANDY BAILEY 18 240lb
2nd CRAIG EDMUNDS 18 162lb 01oz
3rd NICK JONES 17 204lb 12oz
4th STEWART BROWN 17 197lb 06oz
5th MATT TOMES 17 187lb 15oz
6th TOM ARNOTT 17 186lb 08oz
7th STEPHEN RODGERS 17 184lb 04oz
8th NEIL ADCOCK 17 162lb 10oz
9th LEE TURNER 17 147lb 04oz
10th SIMON GOULD 17 118lb 14oz
11th MARK JONES 17 117lb 06oz
12th ANDY KELK 17 109lb 15oz
13th KARL RICHARDSON 17 103lb
14th ANDY BENNETT 16 229lb 04oz
15th STEVE NADIN 16 170lb 07oz
16th JON ARTHUR 16 148lb 06oz
17th MARK FOX 16 119lb 03oz
18th CRAIG VICTOR 16 86lb
19th ANDY FORBES 15 182lb 04oz
20th SEAN SYLVESTER 15 171lb 12oz

Day Three

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Steve Matlock with 81lb 05oz from peg 27, Steve spent most of his day fishing the bomb with 8mm pellet into open water. Second was Jon Jowett from peg 29 with 73lb 03oz, Jon swapped between the bomb and pellet waggler and third on the day was Andy Bennett from peg 32 with a fantastic weight of 72lb 09oz, Andy caught a few carp on the method feeder but had the rest of his fish on the caster in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Mick Lees 9 9 24lb 08oz
B Ryan Laycock 23 9 39lb 14oz
C Steve Matlock 27 9 81lb 05oz
D Andy Bennett 32 9 72lb 09oz
‘B’ Section, Twin oaks, Trelawney

First on day one was Dean Hodder from peg 4 Twin Oaks with 126lb 08oz, Dean fished the hybrid feeder, Second on the day was Vince Brown from peg 6 Twin Oaks with 123lb 10oz and third was James Taylor from peg 30 Twin Oaks with 97lb 06oz catching on the feeder and pole with meat.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Dean Hodder 4 Twin Oaks 9 126lb 08oz
B James Taylor 30 Twin Oaks 9 97lb 06oz
C Ivan Lord 14 Trelawney 9 75lb
D Steve Barraclough 22 Trelawney 9 79lb 09oz
‘C’ Section, Jennys, Trewaters

First overall was Andy Leathers with 93lb 11oz from peg 51 Trewaters fishing the pellet feeder, Second was Craig Edmunds with 93lb 08oz from peg 29 Trewaters fishing the method feeder and short pole with meat and third was Ben Hart with 78lb 06oz from peg 33 Trewaters also fishing pellet feeder and short pole with meat.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Karl Richardson 3 Jennys 9 53lb 01oz
B Maria Green 21 Jennys 9 51lb 08oz
C Craig Edmunds 29 Trewaters 9 93lb 08oz
D Andy Leathers 51 Trewaters 9 93lb 11oz
‘D’ Section, Acorn, Canal, Sycamore & Eery

First on the day was Richard Bacon from peg 19 Canal with 109lb 12oz, Richard fished the short pole with pellets. Second on the day was Simon Jee from peg 3 Acorn with 72lb, Simon fished the margins with worm over dead red maggots and third was Steve Martin from peg 13 Eery with 61lb, Steve fished feeder with 6mm pellets.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Simon Jee 3 Acorn 9 72lb
B Richard Bacon 19 Canal 9 109lb 12oz
C John Dewberry 12 Sycamore 9 48lb 02oz
D Steve Martin 13 Eery 9 61lb
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Martyn Rodgers from peg 31 with 288lb 10oz, Martyn fished the long pole with pellet. Second on the day was Tony Layton from peg 32 with146b 12oz and third was Jon Whincup from peg 11 with 145b 06oz, Jon fished the bomb and bread and pole with pellet shallow.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Andy Poole 36 9 116lb 08oz
B Nigel Cornwell 9 9 133lb 06oz
C Jon Whincup 11 9 145lb 06oz
D Martyn Rodgers 31 9 288lb 10oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st CRAIG EDMUNDS 27 255lb 09oz
2nd KARL RICHARDSON 26 156lb 01oz
3rd ANDY BENNETT 25 301lb 13oz
4th SIMON GOULD 25 256lb 04oz
5th NICK JONES 25 244lb 04oz
6th STEPHEN RODGERS 25 242lb 04oz
7th JOHN WHINCUP 24 282lb 03oz
8th MATT TOMES 24 279lb 04oz
9th STEWART BROWN 24 216lb
10th JON ARTHUR 24 193lb 02oz
11th MICKLEES 24 188lb 06oz
12th SIMON JEE 24 160lb 04oz
13th CRAIG VICTOR 24 139lb 12oz
14th RICHARD BACON 23 219lb 04oz
15th STEVE CONWAY 23 217lb 10oz
16th JAMES TAYLOR 23 214lb
17th NEIL ADCOCK 23 208lb 10oz
18th LEE TURNER 23 184lb 11oz
19th STEVE MARTIN 23 179lb 05oz
20th STEVE BARRACLOUGH 23 168lb 10oz

Day Four

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Sean Clifford with 125lb 07oz from peg 12, Sean spent most of his day fishing the long pole shallow with pellets. Second was Jon Whincup from peg 25 with 97lb 10oz, Jon also fished the long pole shallow with pellets and third on the day was Marc Pryke from peg 9 with a weight of 90lb, Marc caught all his fish shallow on the pellet.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Sean Clifford 12 9 125lb 07oz
B Nigel Cornwall 21 9 50lb 13oz
C Jon Whincup 25 9 97lb 10oz
D Andy Williams 38 9 37lb 09oz
‘B’ Section, Twin oaks, Trelawney

First on day one was Lewis Fensom from peg 20 Twin Oaks with 170lb 10oz, Lewis fished the meat down the margins, Second on the day was Andy Bennett from peg 28 Twin Oaks with 150lb, Andy swapped between the method feeder and margins and third was Stewart Brown from peg 16 Twin Oaks with 128lb 03oz catching on the bomb with 8mm pellet.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Stewart Brown 16 Twin Oaks 9 128lb 03oz
B Lewis Fensom 20 Twin Oaks 9 170lb 06oz
C Andrew Lloyd 8 Trelawney 9 96lb 12oz
D Daryl Faletto 32 Trelawney 9 122lb 14oz
‘C’ Section, Jennys, Trewaters

First overall was Andy Bailey with 171lb 11oz from peg 47 Trewaters fishing the long pole and margins with pellets, Second was Paul Holland with 126lb 14oz from peg 20 Jennys fishing the method feeder and third was Nathan Watson with 114lb 10oz from peg 53 Trewaters fishing the long pole long lined to the island.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Steve Barraclough 4 Jennys 9 91lb 03oz
B Paul Holland 20 Jennys 9 126lb 14oz
C Robert Kite 29 Trewaters 9 95lb 03oz
D Andy Bailey 47 Trewaters 9 171lb 11oz
‘D’ Section, Acorn, Canal, Sycamore & Eery

First on the day was Martin Johnson from peg 11 Acorn with 101lb 05oz, Martin fished the long pole with meat shallow. Second on the day was Ashley Conboy from peg 1 Eery with 86lb 04oz, Ashley fished the long pole shallow and margins with pellets and third was Lee Simmons from peg 7 Sycamore with 74lb 05oz, Steve fished the pellet waggler.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Martin Johnson 11 Acorn 9 101lb 05oz
B Craig Edmunds 19 Canal 9 60lb
C Lee Simmons 7 Sycamore 9 74lb 05oz
D Ashley Conboy 1 Eery 9 86lb 04oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Mark Fox from peg 10 with 156lb 02oz, Mark fished the short pole with meat. Second on the day was Nick Speed from peg 4 with152b 12oz Nick fished the meat in the margins and third was Simon Bourne from peg 15 with 151lb 09oz, Simon fished the long pole with pellet shallow.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Nick Speed 4 9 152lb 12oz
B Mark Fox 10 9 156lb 02oz
C Simon Bourne 15 9 151lb 09oz
D Stephen Rodgers 29 9 134lb 06oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st CRAIG EDMUNDS 36 315lb 09oz
2nd STEPHEN RODGERS 34 376lb 10oz
3rd ANDY BENNETT 33 451lb 13oz
4th JON WHINCUP 33 379lb 13oz
5th STEWART BROWN 33 344lb 03oz
6th NICK JONES 33 315lb 10oz
7th SIMON GOULD 33 293lb 07oz
8th STEVE BARRACLOUGH 32 259lb 13oz
9th JON ARTHUR 32 256lb 04oz
10th CRAIG VICTOR 32 198lb 14oz
11th ANDY BAILEY 31 448lb 05oz
12th MARK FOX 31 316lb 05oz
13th NEIL ADCOCK 31 295lb 12oz
14th SIMON JEE 31 256lb 08oz
15th KARL RICHARDSON 31 183lb 09oz
16th PAUL HOLLAND 30 356lb 13oz
17th RICHARD BACON 30 326lb
18th NIGEL CORNWELL 30 258lb 02oz
19th BEN HART 30 183lb 01oz
20th JAMES TAYLOR 29 262lb 10oz


Day Five – Final

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Richard Bacon with 71lb 08oz from peg 21, Richard spent most of his day fishing the long pole shallow with pellets against the island. Second was Stephen Rodgers from peg 4 with 69lb 12oz, Stephen spent most of his day fishing the worm in the margins and third on the day was Nick Speed from peg 23 with a weight of 63lb 11oz Nick caught odd F1’s on the long pole and a 15lb margin fish late.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Stephen Rodgers 4 9 69lb 12oz
B Richard Bacon 21 9 71lb 08oz
C Bob Jarvis 20 9 56lb 06oz
D Tony Buttler 41 9 59lb 02oz
‘B’ Section, Twin Oaks | Trelawney

First on day one was Jon Whincup from peg 28 Twin Oaks with 129lb 11oz, Jon fished the margins with worm over caster, Second on the day was Martyn Rogers from peg 32 Trelawney with 125lb 15oz, Martyn fished the long pole to the island with pellets and third was Andy Williams from peg 29 Trelawney with 120lb 05oz catching on the worm over the caster in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Derek White 13 Twin Oaks 9 107lb 12oz
B Jon Whincup 28 Twin Oaks 9 129lb 11oz
C Graham Elliott 4 Trelawney 9 83lb 05oz
D Martyn Rogers 32 Trelawney 9 125lb 15oz
‘C’ Section, Jennys | Trewaters

First overall was Bob Dac with 143lb 02oz from peg 1 Jennys fishing the long pole with pellets, second was Stewart Brown with 120lb from peg 14 Jennys fishing the method feeder with pellets and long pole shallow and third was Andrew Lloyd with 89lb from peg 37 Trewaters.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Bob Dac 1 Jennys 9 143lb 02oz
B Stewart Brown 14 Jennys 9 120lb
C Daryel Faletto 21 Trewaters 9 75lb 08oz
D Andrew Lloyd 37 Trewaters 9 89lb
‘D’ Section, Acorn | Cana | Sycamore | Eery

First on the day was Steve Barraclough from peg 11 Acorn with 107lb 05oz, Steve fished the short pole with pellets. Second on the day was Andy Bailey from peg 7 Eery with 79lb 02oz, Andy fished the pellet down the margins and third was Vince Brown from peg 16 Sycamore with 72lb 12oz, Vince fished the pellet waggler and margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Steve Barraclough 11 Acorn 9 107lb 05oz
B Ivan lord 19 Canal 9 71lb 02oz
C Vince Brown 16 Sycamore 9 72lb 12oz
D Andy Bailey 7 Eery 9 79lb 12oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Carl Williams from peg 14 with 222lb 08oz, Carl fished the short pole with paste. Second on the day was Craig Edmunds from peg 4 with176b 04oz Craig fished the short pole with meat and joint third was Dean Hunt from peg 23 and Karl Richardson from peg 36 both with a weight of 165lb 04oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Craig Edmunds 4 9 176lb 04oz
B Greg Victor 22 9 137lb 02oz
C Carl Williams 14 9 222lb 08oz
D Martin Johnson 31 9 142lb 04oz
Top Twenty
Position Name Points Dropped Weight
1st CRAIG EDMUNDS 36 9 points 491lb 13oz
2nd JON WHINCUP 36 6 points 509lb 08oz
3rd ANDY BAILEY 36 4 points 528lb 01oz
4th STEPHEN RODGERS 35 8 points 446lb06oz
5th STEWART BROWN 35 7 points 464lb 03oz
6th STEVE BARRACLOUGH 35 6 points 367lb 02oz
7th ANDY BENNETT 34 7 points 499lb 05oz
8th CRAIG VICTOR 34 7 points 336lb
9th KARL RICHARDSON 34 5 points 348lb 13oz
10th NICK JONES 33 7 points 387lb 02oz
11th RICHARD BACON 33 6 points 397lb 08oz
12th SIMON GOULD 33 4 points 357lb 07oz
13th JON ARTHUR 32 7 points 371lb
14th MARK FOX 32 6 points 370lb 14oz
15th PAUL HOLLAND 32 5 points 407lb 05oz
16th ANDREW LLOYD 32 5 points 335lb 03oz
17th NIGEL CORNWELL 32 5 points 334lb 06oz
18th JAMES TAYLOR 32 5 points 321lb 01oz
19th NICK SPEED 32 4 points 384lb 05oz
20th ANDY WILLIAMS 32 4 points 333lb 12oz

Final sum up to the Frenzee festival, in all other than a couple of cold rainy days the weather just got better, it looks like the carp are thinking about spawning which will be good for the fishery, plenty of fish were caught and a good time was had!

Tight Lines

Frenzee Festival 2018 Draw

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Every competitor in the Frenzee 2018 festival!

‘A’ Section
Day Lakes
Monday POLLAWYN
Tuesday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Wednesday JENNYS | TREWATERS
Thursday ACORN | CANAL | SYCAMORE | EERY
Friday BOLINGEY
Anglers
Jonathan Arthur Dave Ashdown Nigel Bond
Roger Brown Mike Chilley Ashley Conboy
Craig Edmunds Peter Franklin Martin Funnell
Phil Godding Maria Green Nick Green
Dean Gunby Ben Hart Dean Hunt
Martin Johnson Mark Jones Barry Killinger
Andrew Killinger Kevin Laird Andrew Leathers
Valentine Murray Mark Parrett Karl Richardson
Scott Russell Tim Rust Darren Shaw
Shep Shepherd Lee Simmons Roger Smith
David Stephenson Lee Taylor Matthew Vate
Greg Victor Ian Victor Carl Williams

‘B’ Section
Day Lakes
Monday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Tuesday JENNYS | TREWATERS
Wednesday ACORN | CANAL | SYCAMORE | EERY
Thursday BOLINGEY
Friday POLLAWYN
Anglers
Kelvin Acton Lee Allen Neil Anderson
Richard Bacon Harry Billing Simon Bourne
Toby Burrell Tony Butler John Dewberry
Andy Forbes Mark Fox Martin Freeman
Stephen Freeman Michael Hall Bob Jarvis
Simon Jee Mark Johnson Alex King
Andrew King Steve Martin Brian Morgan
John Mott Francis O’reilly Stephen Rodgers
Ian Ross Gareth Sellers Trevor Senior
Nick Speed Alan Spooner Graham Stokes
Paul Taylor Adrian Westgate Keith Westgate
Martin White Dan White Barry Zimmerman

‘C’ Section
Day Lakes
Monday JENNYS | TREWATERS
Tuesday ACORN | CANAL | SYCAMORE | EERY
Wednesday BOLINGEY
Thursday POLLAWYN
Friday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Anglers
Keiron Bailey Dave Burns John Cheetham
Sean Clifford Nigel Cornwell Colin Dumphy
Graham Elliott Steve Ellis Attira Fisher
Alan Gardner Rob Goodson Simon Gould
Clive Hamilton Mick Herbert Dave Johnson
Stuart Johnstone Andy Kelk Richard Kinning
Tony Layton Charlie Mayers Billy Mckinlay
Derek Newson Russell Parsons Dan Patrick
Steve Pearce Andy Poole Marc Pryke
David Reynolds Sean Rodgers Barry Rodgers
Martyn Rogers Eddie Stephenson Jonathan Whincup
Derek White Andy Williams Doug Wright

‘D’ Section
Day Lakes
Monday ACORN | CANAL | SYCAMORE | EERY
Tuesday BOLINGEY
Wednesday POLLAWYN
Thursday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Friday JENNYS | TREWATERS
Anglers
Ian Andrews Tom Arnott Kevin Bennett
Andy Bennett Stewart Brown Scott Cousins
Peter Currell Bob Dac Matthew Dickinson
Paul Faiers Daryl Faletto Tony Fensom
Lewis Fensom Chris Fox Alfie Garnett
Peter Gould Steve Green Allen Harrison
Kevin Howard Tim Jones Nick Jones
Jon Jowett Ryan Laycock Mick Lees
Andrew Lloyd Colin Marshall Mick Matlock
Steve Matlock Sam Morgan Steve Nadin
Neil Newman Jason North Scott Puddy
Bradley Smith Lee Turner Andy Weston

‘E’ Section
Day Lakes
Monday BOLINGEY
Tuesday POLLAWYN
Wednesday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Thursday JENNYS | TREWATERS
Friday ACORN | CANAL | SYCAMORE | EERY
Anglers
Neil Adcock Chris Albiston Steve Barraclough
Roy Beasley Alan Bell Anthony Biggins
Vince Brown Brett Chapman Pete Christopher
Steve Clements Steve Conway Bob Conway
Andrew Cornforth Kevin East Jay Fensom
Nathan Fox Simon Hales John Harrison
Dean Hodder Paul Holland Richie Hull
Justin Hunt Ian Hutton Robert Kite
Ivan Lord Darren Marder Craig Meadows
Roy Penkethmen Mal Runacres Oliver Springer
Sean Sylvester James Taylor Matt Tomes
Nathan Watson Stu Woods  

Gold, Bronze and Residents W/C 9th April 2018

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

lake_twinoaks_1
Gold Residents Rover Match
Monday April 09, 2018
36 Anglers Fished Twin Oaks and Acorn
Open to anglers who regularly fish open matches and/or are sponsored

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Gareth Brown 121lb 09oz Whelley Ex Serviceman 21 Twin Oaks Pellet waggler and margins with corn
2nd Dean Adkins 84lb 12oz M.A.S.C. 20 Twin Oaks Pellet waggler with 6mm pellets
3rd Lee Ganderton 74lb 12oz Leigh Tackle 11 Acorn Pellet feeder with 4mm and corn short
4th Darren Vowles 74lb 03oz Caddbry Angling 17 Twin Oaks Pellet waggler
5th Charlie Shaw 72lb 01oz Fish ‘o’ Mania 13 Twin Oaks Pellet feeder with micros and 6mm on the hook
6th Bill Hancock 62lb 23 Twin Oaks Pole with 6mm pellets


lake_twinoaks_3
Residents Rover Match
Thursday April 12, 2018
45 Anglers Fished All Waters
Open to all anglers with sections for Ladies and Juniors.

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Darren Fletcher 131lb 12oz Firtree Angling 15 Twin Oaks Pellet waggler with 8mm pellet
2nd Eddie Stevenson 118lb 10oz White Acres Brass Band 23 Trelawney
3rd Mitch Rawlinson 109lb 08oz Fishing Republic 36 Twin Oaks Long pole shallow with pellets
4th Roy Penkethman 101lb 07oz White Acres Brass Band 6 Sycamore Hybrid feeder with white 6mm pellet
5th Nick Collier 95lb 15oz White Acres Brass Band 38 Pollawyn Long pole with shallow hard banded pellet
6th Gareth Brown 95lb 08oz Firtree Fishery 7 Acorn Pellet & corn shallow
Juniors
1st Debbie Woolgar 23lb 14oz 5 Python
Juniors
1st Owen Chapman 23lb 02oz 3 Python


Bag Some Prizes

  • A place on Winners’ Week – enjoy a Free 7 night holiday, including a mini festival for all this season’s resident match winners
  • Cash prizes for winners of the Gold Pool, Bronze Pool and rover Match (senior section)
  • An invitation to fish our Preston Innovations Festival
  • Prizes for every angler who weighs in at the Rover Match

Pepsi Cola Junior Festival 2018

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Welcome to the Pepsi Cola Junior Festival 2018 results.
This year the entry was very low but we saw some great performances.

Pepsi Cola Junior Festival 2018 Winners

Pepsi Cola Junior Festival 2018 Winners

Day one was held on Python lake, this lake had been stocked with over 7000 carp and F1’s over the winter that way everybody could get some bites and no one would run away with it, the weather was not too bad but the bitter wind didn’t dampen there spirits, the Juniors fished pegs 8 to 17 and with only 7 fishing it was hard to split into two sections.

Day two was fished on Jennys Lake pegs 1 to 10, over the winter Jennys has been stocked with over 2,500lb of F’s skimmer bream and Tench along with some larger carp

Day One

Lake Winner was Tommy Clark from peg 16 with a fantastic performance weighing in with 36lb 08oz. 2nd on the day was Freddie Bacon peg 14 and 3rd was Ethan Etherington with 9lb 14oz all catches were made up with small Carp and F1’s.

Day Two

And a move to Jennys Lake pegs 1 to 10 and the lake winner was Liam Williams from peg 4 catching F1’s Skimmers and a bonus carp on chop worm and caster to weigh in with 29lb 08oz. second on the day was Tommy Clark also fishing chop worm and caster catching F1’s and skimmers weighing in with 27lb 02oz and third on the day was Freddie Bacon from peg 5 with 22lb catching on the feeder with worm.

Junior results
Name Points Weight
1st Tommy Clark 13 63lb 10oz
2nd Freddie Bacon 11 34lb 02oz
3rd Liam Williams 10 38lb 04oz
4th Ethan Etherington 10 31lb 14oz
5th Liam Smith 7 28lb 08oz
6th Harry Franklin 4 20lb 04oz
7th Ellie Woolard 2 13lb 08oz

Just to say a massive thank you to the 7 juniors who fished the event

Pepsi Cola Junior Festival 2018
Tight lines

Plan ahead with 2019’s White Acres Festival dates!

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

White Acres Festivals in 2019
These are the dates and current availability for our major 2019 Festivals. If you would like to book you accommodation, or you are looking to fish and would like to go on the match reserve lists please give Lisa a ring on 01726 862100.
2019 matches become available to book two weeks after the equivalent 2018 match has finished.

*Please Note:
To be eligible to fish any White Acres festival, you must be booked into a Parkdean Resorts owned accommodation at White Aces.

Pepsi Cola Spring Veterans Festival
Week commencing 18th March 2019
Over 55s can join us for this four-day fishing event.
Now taking bookings!

Frenzee Festival
Week commencing 1st April 2019
Join 180 anglers for our traditional five-day festival. No longer a pellet-free festival!
Available to book soon!

Coca-Cola & Drennan Junior Festival
Week commencing 8th April 2019
Festival fishing open to youngsters of all abilities up to 15 years of age, with generous winners’ prizes and goodie bags up for grabs.
Available to book soon!

Coca-Cola & Preston Innovations Intermediate Festival
Week commencing 8th April 2019
For intermediate anglers aged 16-21, looking to go on to fish senior festivals. With fantastic winners’ prizes and goodie bags for all who enter.
Available to book soon!

Dynamite Baits Festival
Week commencing 13th May 2019
With the warmer weather around this event, you can expect to see some much bigger weights from the 180 anglers.
Available to book soon!

Guru Festival
Week commencing 20th May 2019
180 anglers fishing over five days with a chance to win some fantastic prizes.
Available to book soon!

Garbolino Spring Classic Festival
Week commencing 3th June 2019
A friendly, less competitive four-day event, perfect for honing your skills before going on to fish our bigger festivals.
Available to book soon!

Virgin Festival
Week commencing 17th June 2019
Join 100 anglers for a four-day competition open to all non-sponsored anglers yet to win a 30 peg open match.
Available to book soon!

Summer Veterans Festival
Week commencing 1st July 2019
Over 55’s can join us for this four-day fishing event.
Available to book soon!

National Fishing Month
29th July – 23rd August 2019
Once again White Acres supported National Fishing Month this July and August.

Maver Festival
Week commencing 30th September 2019
A 180 peg match held over five-days and your last chance to qualify for the Preston Innovations Festival!
Available to book soon!

Preston Innovations Festival
Week commencing 7th October 2019
180 anglers qualifying via a previous White Acres Festival or resident match are invited to our biggest festival of the year. The top 24 go on to fish the Parkdean Resorts Masters.

Parkdean Resorts Masters
12th October 2019
One of the biggest events in the UK with our top 24 anglers competing for the chance to win a £25,000 grand prize.

Winners Week
Week commencing 14th October 2019
A week of fishing for all 2017 resident match winners. Your chance to win a seven-night holiday with Parkdean at White Acres.^^^

Winter Veterans Festival
W/C 4th November 2019
A four-day event for the over 55s, combining both modern and traditional styles.
Available to book soon!

Winter Garbolino Festival
W/C 25th November 2019
Our final Festival for 2019. Don’t miss out!
Available to book soon!


Weekly Festivals

Saturday White Acres Open (depending on time of year)
Monday GOLD POOL Residents Match Draw at the First Bite Café 9.00am Fish 10.30am to 3.30pm
Wednesday BRONZE POOL Residents Match, Draw at the First Bite Café 9.00am Fish 10.30am to 3.30pm
Thursday Rover Match (senior, Junior & Ladies sections), Draw at the Tackle Shop at 9.00am Fish 10.30am to 3.30pm

Qualify for our £25,000 Parkdean Resorts Masters by winning a Monday, Wednesday or Thursday match AND win yourself a free holiday by winning a residents match!


If you have any festival enquiries or to make a booking please give Lisa at White Acres Reception a ring on 01726 862100.

For holiday bookings or to receive a free brochure call our Reservations Centre on 0344 335 3569 or visit www.whiteacres.co.uk

Click here and visit the White Acres page of our holiday website.


Festival and weekly resident matches are subject to availability and entry fee. You must be in possession of a weekly permit to take part in the weekly resident matches. Limited places, so you may need to be added to the waiting list and then contacted if places become available. ^^Anglers must qualify on a White Acres event for the Preston Innovations Festival. Places on this festival cannot be booked. ^^^Accommodation for winner’s week is up to the value of £250. Limited to one holiday per person. Subject to terms and conditions. Upgrades are available at request and the difference in value will need to be paid in full before the w/c 15th October 2019. All privately booked customers who have qualified require a £99 deposit. Dates subject to change.

Gold, Bronze and Residents W/C 2nd April 2018

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

lake_twinoaks_1
Gold Residents Rover Match
Monday April 02, 2018
40 Anglers Fished Twin Oaks and Trelawney
Open to anglers who regularly fish open matches and/or are sponsored

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Jason King 96lb 08oz Somerset 16 Twin Oaks Bomb with corn in the deep water
2nd Stuart Davies 86lb 08oz Chester Tackle Locker 34 Twin Oaks 6mm pellet over micros
3rd Ant Docherty 68lb 12oz Chester Tackle Locker 10 Trelawney Pellet feeder with 4mm and micro pellets
4th Gareth Brown 62lb 10oz Saint Parts 30 Twin Oaks 4mm soft pellet over micro pellet
5th Mark Davis 53lb 08oz 15 Twin Oaks
6th Dale Hancock 53lb 08oz White Acres Brass Band 29 Trelawney Pole with 6mm pellets


lake_jennys_2
Bronze Residents Rover Match
Wednesday April 04, 2018
7 Anglers Fished Jennys
Open to anglers who have never won a 30+ pegged open match and aren’t sponsored

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Stuart Ford 32lb S.M.A.C. 15 Jennys Chop worm & caster at 8 meters
2nd Phil Topham 30lb 08oz S.M.A.C. 22 Jennys Pellet feeder with corn
3rd Sharon Potts 29lb 08oz Cranleigh Angling 14 Jennys Pellet feeder with corn
4th Kieran Lee 28lb 08oz 19 Jennys
5th Martin Lee 23lb 10oz 21 Jennys
6th Dave Rooney 17lb 08oz 20 Jennys


lake_pollawyn_1
Residents Rover Match
Thursday April 05, 2018
6 Anglers Fished All Waters
Open to all anglers with sections for Ladies and Juniors.

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Brett Nicholas 143lb 10oz 45 Pollawyn
2nd Ian Sutton 115lb 6oz 36 Twin Oaks
3rd Mick Cobb 90lb 2oz 10 Eery
4th Stuart Davis 88lb 9oz 10 Canal
5th Brad Hancock 86lb 10oz 13 Eery
6th Dave Walls 85lb 12oz 15 Sycamore


Bag Some Prizes

  • A place on Winners’ Week – enjoy a Free 7 night holiday, including a mini festival for all this season’s resident match winners
  • Cash prizes for winners of the Gold Pool, Bronze Pool and rover Match (senior section)
  • An invitation to fish our Preston Innovations Festival
  • Prizes for every angler who weighs in at the Rover Match

Gold, Bronze and Residents W/C 26th March 2018

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

lake_twinoaks_1
Gold Residents Rover Match
Monday March 26, 2018
16 Anglers Fished Twin Oaks
Open to anglers who regularly fish open matches and/or are sponsored

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Dale Hancock 117lb 14oz White Acres Brass Band | Loxley 34 Twin Oaks Pellet feeder and short pole with corn over pellet
2nd John Worthington 73lb 07oz Standish 28 Twin Oaks Pellet feeder
3rd Jason Smith 59lb 05oz Burnley Brass Rubbing Club 20 Twin Oaks Pellet waggler
4th Richard Tomlinson 55lb 24 Twin Oaks
5th Dennis Porter 53lb 15oz Broom Angling 15 Twin Oaks Bomb with double corn
6th Dave Roberts 39lb 14oz 17 Twin Oaks


lake_jennys_3
Bronze Residents Rover Match
Wednesday March 28, 2018
8 Anglers Fished Jennys
Open to anglers who have never won a 30+ pegged open match and aren’t sponsored

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Matt Bretherton 51lb 14oz Coppull Anglers 0 Jennys Banjo feeder and short pole with hard
2nd Trevor Hayden 50lb Billericay & Dist A.C. 0 Jennys 5 meter pole with pellet & corn
3rd Craig Holes 31lb 07oz Whitmore Fisheries 0 Jennys Pellet feeder with maggots on the hook
4th Jaz Powell 28lb 04oz Billericay & Dist A.C. 0 Jennys Expanders over micro pellets
5th Dan Webster 25lb 02oz 0 Jennys
6th Paul Dunford 23lb 06oz 0 Jennys


lake_canal_2
Residents Rover Match
Thursday March 29, 2018
34 Anglers Fished All Waters
Open to all anglers with sections for Ladies and Juniors.

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Darren Webster 88lb 15oz Sinkeys 5 Canal
2nd Tom Pringle 74lb 02oz Wigston A.S. 20 Pollawyn
3rd Brad Hancock 72lb Burt Baits 28 Twin Oaks
4th David Tomlinson 65lb 10oz Loxley Fishery 32 Trelawney
5th Dave Bruton 63lb 02oz Burt Baits 9 Jennys
6th Pete Clark 61lb 14oz Westwood Fisheries 4 Trelawney
Juniors
1st Julie Stokes 44lb 10oz 20 Canal


Bag Some Prizes

  • A place on Winners’ Week – enjoy a Free 7 night holiday, including a mini festival for all this season’s resident match winners
  • Cash prizes for winners of the Gold Pool, Bronze Pool and rover Match (senior section)
  • An invitation to fish our Preston Innovations Festival
  • Prizes for every angler who weighs in at the Rover Match

Pepsi Cola Spring Veterans Festival 2018 – Final Day

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Welcome to the Pepsi Cola Spring Veterans Festival 2018

Welcome to day fourth and final day of the spring veteran’s festival, yet again the weather was cold, but the fishing has been ben better than expected. Even with temperatures below zero there has been plenty of fish around.

Day Four – Final Results

‘A’ Section, Twin Oaks

First on the lake today was Paul Jones with 95lb 2oz from peg 21, Paul caught on the short pole using corn, and on the pellet feeder. Second on the day was Tony Burt from peg 23 with 89lb and third on the day was Tony Butler from peg 31 weighing 56oz 5oz, Tony caught on the five metre pole with meat and caster down the edge.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Neil Stacey 5 4 41lb 6oz
B Mick Gibbs 14 4 49lb 4oz
C Paul Jones 21 4 95lb 2oz
D Tony Butler 31 4 56lb 5oz
‘B’ Section, Pollawyn

First on the day was Mick Lees from peg 33, Mick fished using bomb and bread with a weight of 97lb 2oz, Second on the day was Martin Austin from peg 19 with 52lb 9oz catching on the pole with the corn over micros. Third was Joe Roberts from peg 24 with 47lb 4oz fishing seven metre pole with maggot.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Joe Roberts 24 4 47lb 4oz
B Dennis Porter 16 4 25lb 8oz
C Martin Austin 19 4 52lb 9oz
D Mick Lees 33 4 97lb 2oz
‘C’ Section, Trelawney

First overall today was Malcolm Jolley with 58lb 14oz from peg 14, Malcolm caught with the pellet feeder and top two corn. Second was Ken Blower with 47lb 4oz from peg 10, Ken caught on the pole at eight metres with meat and third on the lake was Stewart Lister from peg 30 with 34lb 14oz, Stewart caught on the sixteen metre pole with corn down the edge.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Ken Blower 10 4 47lb 4oz
B Malcolm Jolley 14 4 58lb 14oz
C Robert Ellis 24 4 29lb 1oz
D Stewart Lister 30 4 34lb 14oz
‘D’ Section, Trelawney

First on the day was Malcolm Johnson from peg 8 with 59lb 9oz, Malcolm fished with pellet on tip. Second on the day was Nick King from peg 7 with 37lb 6oz, and third was Neil Edwards from peg 2 with 35lb 10oz, Neil fished the long pole with worm.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Neil Edwards 2 4 35lb 10oz
B Malcolm Johnson 8 4 59lb 9oz
C Ivan Lord 16 4 29lb 14oz
D Vince O’Connor 19 4 28lb 14oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st Joe Roberts 16 238lb
2nd Ivan Lord 15 195lb 8oz
3rd Tony Burt 14 166lb 11oz
4th Tony Butler 14 130lb 10oz
5th Dave Gibbs 13 178lb 7oz
6th Mick Wilkinson 13 161lb 11oz
7th Noel Wright 13 155lb 6oz
8th Andy Read 13 153lb 3oz
9th Mike O’Gorman 13 147lb 6oz
10th Tony Troth 13 124lb
11th Stephen Samme 13 107b 14oz
12th Mick Lees 12 214lb 14oz
13th Neil Edwards 12 166lb 14oz
14th Malcolm Johnson 12 153lb 15oz
15th Terry Harrison 12 144lb 12oz
16th Vince O’connor 12 134lb 8oz
17th Geoff Long 12 130lb 2oz
18th Stewart Lister 12 118lb 14oz
19th Ken Russell 12 114lb 4oz
20th Dennis Porter 12 92lb 15oz

Pepsi Cola Spring Veterans Festival 2018 – Day Three

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Welcome to the Pepsi Cola Spring Veterans Festival 2018

Welcome to day three of the spring veteran’s festival, even though the weather has not been particularly warm the guys have been catching lots of fish and spirits are high.

Day Three

‘A’ Section, Jennys

First on the lake today was Mick Gibbs with 47lb 14oz from peg 2, Mick caught on the pole using corn, maggot and worm. Second on the day was Geoff Long from peg 14 with 45lb, Geoff caught with corn and meat over micro pellet, and third on the day was Mike O’Gorman from peg 8 weighing 29lb 1oz, Mike caught on the pole using corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Mick Gibbs 2 4 47lb 14oz
B Mike O’Gorman 8 4 29lb 1oz
C Geoff Long 14 4 45lb
D Tony Burt 19 4 22lb 8oz
‘B’ Section, Twin Oaks

First on the day was Martin Austin from peg 23, Martin fished the pellet feeder with meat 105lb 12oz, Second on the day was Joe Roberts from peg 5 with 57lb 12oz catching with the pellet feeder and pole at 11 ½ metres with chopped worm. Third was Andy Read from peg 31 with 38lb 2oz using the pellet feeder and six metre pole with maggot.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Joe Roberts 5 4 57lb 12oz
B Dennis Porter 17 4 31lb 1oz
C Martin Austin 23 4 105lb 12oz
D Andy Read 31 4 38lb 2oz
‘C’ Section, Pollawyn

First overall today was Mick Wilkinson with 40lb 8oz from peg 33, Mick caught with the long pole using maggot. Second was Graham Stokes with 34lb 13oz from peg 19, Graham caught on the tip with wafter and third on the lake was Stephen Samme from peg 15 with 34lb, Stephen caught on the 8 metre pole with worm.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Stephen Samme 9 4 34lb
B Tony Troth 17 4 29lb 7oz
C Graham Stokes 19 4 34lb 13oz
D Mick Wilkinson 33 4 40lb 8oz
‘D’ Section, Trelawney

First on the day was Dave Gibbs from peg 27 with 59lb 15oz, Dave fished the shovel feeder with dead red maggots and used micro pellets. Second on the day was Ivan Lord from peg 10 with 43lb 14oz, Ivan fished the pole at four metres with soft pellet and third was Bob Dac from peg 18 with 35lb 13oz, Bob fished the long pole with corn and also down the edge with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Ivan Lord 10 4 43lb 14oz
B Bob Dac 18 4 35lb 13oz
C Noel Wright 22 4 33lb 14oz
D Dave Gibbs 27 4 59lb 15oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st Joe Roberts 12 190lb 12oz
2nd Ivan Lord 11 165lb 10oz
3rd Mick Wilkinson 11 135lb 9oz
4th Andy Read 11 115lb 9oz
5th Geoff Long 11 96lb 14oz
6th Tony Burt 11 77lb 11oz
7th Dave Gibbs 10 160lb 7oz
8th Noel Wright 10 129lb 14oz
9th Terry Harrison 10 126lb 3oz
10th Mike O’Gorman 10 93lb 13oz
11th Tony Troth 10 90lb 11oz
12th Ken Russell 10 84lb 12oz
13th Stephen Samme 10 84lb 6oz
14th Tony Butler 10 74lb 5oz
15th John Pantry 9 109lb 13oz
16th Simon Gould 9 97lb 8oz
17th Kelvin Acton 9 85lb 12oz
18th Billy Gault 9 79lb
19th Graham Stokes 9 79lb
20th Neil Edwards 8 131lb 4oz

Pepsi Cola Spring Veterans Festival 2018 – Day Two

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Welcome to the Pepsi Cola Spring Veterans Festival 2018

Today has been a much improved day with plenty of sunshine and temperatures rising!

Day Two

‘A’ Section, Trelawny

First on the lake today was David Cleaver with 33lb 12oz from peg 4, David caught on the pole at 13 metres down the edge using pellet. Second on the day was Paul Clegg from peg 10 with 26lb 5oz and third on the day was Ken Russell from peg 21 weighing 25lb 10oz, Ken caught on the pole at 14 metres using pellet and also on the short pole with caster.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A David Cleaver 4 4 33lb 12oz
B Geoff Long 12 4 25lb 8oz
C Ken Russell 21 4 25lb 10oz
D Tony Butler 27 4 22lb 8oz
‘B’ Section, Jenny’s

First on day one was Joe Roberts from peg 8, Joe fished the waggler using corn catching 48lb 8oz, Second on the day was John Pantry from peg 4 with 43lb 6oz catching on the long pole with corn. Third was Peter Byrne from peg 16 with 40lb 4oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A John Pantry 4 4 43lb 6oz
B Joe Roberts 8 4 48lb 8oz
C Peter Byrne 16 4 40lb 4oz
D Peter Bowles 21 4 23lb 7oz
‘C’ Section, Twin Oaks

First overall today was Terry Harrison with 71lb 2oz from peg 21, Terry caught down the edge using maggot. Second was Mick Powell with 55lb 12oz from peg 13, and third on the lake was Eric Searle from peg 9 with 51lb 10oz, Eric caught using double worm on the pole and the pellet feeder.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Eric Searl 9 4 51lb 10oz
B Mick Powell 13 4 55lb 12oz
C Terry Harrison 21 4 71lb 2oz
D Graham Stokes 33 4 35lb 1oz
‘D’ Section, Pollawyn

First on the day Ivan Lord from peg 33 with 68lb 12oz, Ivan fished the long pole with soft pellet and used the bomb and corn. Second on the day was Noel Wright from peg 20 with 60lb, Noel fished the pole at five metres with maggot over worm and third was Dave Gibbs from peg 22 with 59lb 12oz, Dave fished the top five with caster over ground bait.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Dave Gibb 22 4 59lb 12oz
B Nigel Groom 18 4 50lb 6oz
C Noel Wright 20 4 60lb
D Ivan Lord 33 4 68lb 12oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st Joe Roberts 8 133lb
2nd Terry Harrison 8 95lb 6oz
3rd Tony Butler 8 56lb 12oz
4th Ivan Lord 7 121lb 12oz
5th Neil Edwards 7 112lb 10oz
6th Mick Wilkinson 7 95lb 1oz
7th 7th John Pantry 7 87lb 8oz
8th Andy Read 7 77lb 7oz
9th Ken Russell 7 63lb 12oz
10th David Cleaver 7 62lb 2oz
11th Tony Burt 7 55lb 3oz
12th Geoff Long 7 51lb 14oz
13th Steve Warner 7 51lb 13oz
14th Dave Gibbs 6 100lb 8oz
15th Noel Wright 6 96lb
16th Nick King 6 79lb 4oz
17th Simon Gould 6 68lb 8oz
18th Mick Powell 6 66lb 6oz
19th Mike O’gorman 6 64lb 12oz
20th Billy Gault 6 63lb 14oz