Bait-Tech Festival 2016 Draw / Rules / Format

Fishing Information call 01726 862519
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Everything you need including the rules, format information and the draw for the match!

Match Rules and Format
pdf_logo
Match Rules
Click to download
PDF
pdf_logo
Match Format
Click to download
PDF
Click here to Download FREE Adobe Reader

A Section
Day Lakes
Monday POLLAWYN
Tuesday TWIN OAKS, TRELAWNEY
Wednesday TREWATERS, JENNYS
Thursday PYTHON, ACORN, CANAL
Friday BOLINGEY

Anglers
Neil Anderson Tony Biggins Roger Brown
Ashley Convoy Bob Conway Steve Daniels
James Dent Callum Dicks Colin Dumphy
Neil Gaff Matt Geary David Hillier
Stewart Johnston Richard Kinning Paul Larthwell
Aaron Morton Russell Parsons Andy Power
Karl Richardson Scott Russell Steve Sanders
Sandra Scotthorne Colin Shaw Roger Smith
Oliver Stringer Alan Talbot Lewis Walker
Gary Webber Lee Wright Mark Young

B Section
Day Lakes
Monday TWIN OAKS, TRELAWNEY
Tuesday TREWATERS, JENNYS
Wednesday PYTHON, ACORN, CANAL
Thursday BOLINGEY
Friday POLLAWYN

Anglers
Lee Allen Shaun Barnett Matt Barnett
Ian Biurdett Glenn Calvert Nigel Cornwell
Paul Cristie Alan Crouch Neil Dawson
Chris Downs Graham Elliott Paul Faiers
Andy Geldart Dave Geldart Clive Hamilton
Tim Jones Pete Marlow Brian Morgan
Colin Mulholland Neal Nicholson Jamie Parkhouse
Tom Pringle Lee Prophet Stephen Prophet
Kev Sims Atila Szekeres Scott Thomas
John Whincup Doug Wright

C Section
Day Lakes
Monday TREWATERS, JENNYS
Tuesday PYTHON, ACORN, CANAL
Wednesday BOLINGEY
Thursday POLLAWYN
Friday TWIN OAKS, TRELAWNEY

Anglers
Kelvin Acton Roy Beasley Andrew Boffin
Nigel Bond Giles Cochrane Scott Cousins
Martin Funnell Michael Hall Abriham John Harrison
Mick Herbert James Howarth Richie Hull
Dean Hunt Pete Joiner Mark Jones
Barry Killinger Andrew Killinger Steven Knowles
Roy Penkethman David Pritchard Alan Prophet
Kieron Rich Des Shipp Nick Speed
Lee Taylor Chris Telling Keith Vaughan
Michael Wheatley Jimmy Wilson

D Section
Day Lakes
Monday PYTHON, ACORN, CANAL
Tuesday BOLINGEY
Wednesday POLLAWYN
Thursday TWIN OAKS, TRELAWNEY
Friday TREWATERS, JENNYS

Anglers
Cliff Adams Alan Bell Gavin Bridge
Tony Butler Steve Conway Peter Currell
Kingsley Davis Mark Eves Alan Gardner
Paul Holland Paul Holmes Bob Jarvis
Mark Johnson Andy Leathers Mick Lees
Andrew Lloyd Rich Lovering Barry Lucas
Val Murray Neil Richards Tom Scholey
Jason Smith Alan Spooner Shaun Sylvester
Alan Thomas Scott Tuddy Kevin Wadge
Keith Westgate Carl Williams

E Section
Day Lakes
Monday BOLINGEY
Tuesday POLLAWYN
Wednesday TWIN OAKS, TRELAWNEY
Thursday TREWATERS, JENNYS
Friday PYTHON, ACORN, CANAL

Anglers
Chris Albiston David Ashdown Kevin Bennett
Dave Bruton Sean Clifford Nick Crouch
Alan Davis Chris Fox Bradley Gibbons
Wayne Keakney Tony Layton Steve Martin
Steve Nadin Neil Newman Sam Powell
Andy Reid Greg Roberts Mike Rodgerson
Alan Scotthorne Dave Stevenson Lee Turner
Dan Vowels Andy Weston Dan White
Dave White Bob Williams Andy Williams
Rob Wootton Steven Wright