Frenzee Festival 2017

Day One

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Scott Puddy with 145lb 13oz from peg 48, Scott spent most of his day fishing the long pole with meat catching mainly carp tight to the far bank. 2nd was Dan White from peg 38 with 128lb 08oz Dan fished the 14.5 meter pole tight to the far bank with meat catching carp to 15lb 5oz and 3rd on the day was Pete Currell from peg 42 weighing 70lb 13oz also fishing meat tight to the far bank.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Glenn Calvert peg 7 8 points 23lb 01oz
B section Chris Fox peg 21 8 points 57lb 02oz
C section Tom Scholey Peg 19 8 points 44lb
D section Scott Puddy Peg 48 8 points 145lb 13oz
‘B’ Section, Twin oaks, Trelawney

First on day one was Robert Kite from peg 18 Twin Oaks, Robert fished the meat at 8 meters with 164lb 03oz, 2nd on the day was Andy Cornforth from peg 6 Twin Oaks with 163lb 01oz catching on the chop worm and caster on the short pole and 3rd was Ben Lord from peg 4 Twin Oaks with 136lb 06oz catching on the meat short.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Robert Kite peg 18 Twin Oaks 8 points 164lb 03oz
B section Lee Edwards peg 33 Twin Oaks 8 points 121lb 07oz
C section Val Murray peg 12 Trelawney 8 points 114lb 06oz
D section Richard Kinning peg 22 Trelawney 8 points 87lb 02oz
‘C’ Section Jennys, Trewaters

First overall Steve Cooke with 142lblb 14oz from peg 20 Jennys, Steve swapped between the long pole with corn and the short pole with meat. 2nd was Paul Holland with 108lb 06oz from peg 18 Jennys, Paul caught most of his fish on the long pole with corn and 3rd on the lake was Nick Speed from peg 47 Trewaters with 95lb 14oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Tom Arnot peg 9 Jennys 8 points 53lb 11oz
B section Steve Cooke peg 20 Jennys 8 points 142lb 14oz
C section Mark Johnson peg 33 Trewaters 8 points 61lb 04oz
D section Nick Speed peg 47 Trewaters 8 points 95lb 14 oz
‘D’ Section, Python, Acorn & Canal

First on the day Andy Bennett from peg 3 Acorn with 146lb 08oz, Andy fished the meat tight to the far bank. 2nd on the day was Harry Billing from peg 17 Acorn with 77lb 12oz, Harry fished the meat in the margins and 3rd was Craig Edmonds form peg 17 Canal with 72lb 04oz, Craig fished the meat short.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Chris Kitchin peg 13 Python 8 points 53lb 12oz
B section Gary Webber peg 35 Python 8 points 21lb 10oz
C section Andy Bennett peg 3 Acorn 8 points 146lb 08oz
D section Craig Edmonds peg 17 Canal 8 points 72lb 04oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Sam Powell from peg 10 with 114lb 04oz, Sam fished the corn in the margins. 2nd on the day was Kevin Simms from peg 11 with111lb 10oz, Kevin fished the bomb and bread and corn in the margins and 3rd was Des Shipp form peg 40 with 91b 13oz, Des fished the long pole with meat and corn in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Graham Elliott peg 5 8 points 86lb 01oz
B section Sam Powell peg 10 8 points 114lb 04oz
C section Kevin Simms peg 11 8 points 111lb 10oz
D section Des Shipp peg 40 8 points 91lb 13oz
Top Twenty
Name Points Weight
1st ROBERT KITE 8 164lb 03oz
2nd ANDY BENNETT 8 146lb 08oz
3rd SCOTT PUDDY 8 145lb 13oz
4th STEVE COOKE 8 142lb 14oz
5th LEE EDWARDS 8 121lb 07oz
6th VAL MURRAY 8 114lb 06oz
7th SAM POWELL 8 114lb 04oz
8th KEVIN SIMMS 8 111lb 10oz
9th NICK SPEED 8 95lb 14oz
10th DES SHIPP 8 91lb 13oz
11th RICHARD KINNING 8 87lb 02oz
12th GRAHAM ELLIOTT 8 86lb 01oz
13th CRAIG EDMONDS 8 72lb 04oz
14th MARK JOHNSON 8 61lb 04oz
15th CHRIS FOX 8 57lb 02oz
16th TOM ARNOT 8 53lb 11oz
17th TOM SCHOLEY 8 44lb
18th CHRIS KITCHIN 8 42lb 13oz
19th GLENN CALVERT 8 23lb 01oz
20th GARY WEBBER 8 21lb 10oz

Day Two

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Paul Christie with 100lb 13oz from peg 26, Paul spent most of his day fishing bomb and bread and meat down the margins catching over 60lb of Barbel. 2nd was Andy Dare from peg 22 with 76lb 04oz, Andy fished the bomb and corn and 3rd on the day was Mark Fox from peg 27 weighing 68lb 04oz fishing meat feeder and meat in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Des Shipp peg 7 8 points 58lb 05oz
B section Andy Dare peg 22 8 points 76lb 04oz
C section Paul Christie Peg 26 8 points 100lb 13oz
D section Kelvin Acton Peg 48 8 points 56b 05oz
‘B’ Section, Twin oaks, Trelawney

First on day two was Dean Hunt from peg 14 Twin Oaks, Dean fished the meat and corn on the short pole weighing 172lb 05oz, 2nd on the day was James Howarth from peg 23 Trelawney with 154lb 10oz catching on meat at 6 meters and 3rd was Grant Albutt from peg 33 Twin Oaks with 146lb 14oz catching on the waggler with meat and casters down the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Dean Hunt peg 14 Twin Oaks 8 points 172lb 05oz
B section Grant Albutt peg 33 Twin Oaks 8 points 146lb 14oz
C section Mathiew Vater peg 18 Trelawney 8 points 118lb 10oz
D section James Howarth peg 23 Trelawney 8 points 154lb 10oz
‘C’ Section Jennys, Trewaters

First overall was Colin Mulholland with 97lblb 12oz from peg 41 Trewaters, Colin spent the whole day fishing chopped worm and caster down the margin. 2nd was Steve Barraclough with 72lb 10oz from peg 21 Jennys, Steve caught most of his fish on the bomb and bread and dead red maggots down the margins and 3rd on the lake was Lee Edwards from peg 4 Jennys with 66lb 02oz, lee caught mainly Carp and F1’s on the waggler and corn

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Lee Edwards peg 4 Jennys 8 points 66lb 02oz
B section Steve Barraclough peg 21 Jennys 8 points 72lb 10oz
C section Lee Taylor peg 29 Trewaters 8 points 51lb 10oz
D section Colin Mullholland peg 41 Trewaters 8 points 97lb 12 oz
‘D’ Section Python, Acorn & Canal

First on the day Paul Holland from peg 15 Acorn with 117lb 10oz, Paul fished the short pole with meat and margins with caster. 2nd on the day was Andy Geldart from peg 5 Acorn with 80lb 12oz, Andy fished the bomb with meat in the margins with corn and 3rd was Alan Spooner form peg 17 Acorn with 64lb.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Dave Romaine peg 10 Python 8 points 24lb 04oz
B section Nick Speed peg 35 Python 8 points 25lb 07oz
C section Paul Holland peg 15 Acorn 8 points 117lb 10oz
D section Ben Hart peg 9 Canal 8 points 37lb 10oz
‘E’ Section Bolingey

First on the day was Keiron Rich from peg 42 with 138lb 15oz, Keiron fished the long pole with caster shallow. 2nd on the day was John Jones from peg 44 with136lb 15oz, John fished corn in the margins and 3rd was Mick Lees form peg 17 with 124b.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Scott Russell peg 7 8 points 82lb 02oz
B section Craig Edmunds peg 13 8 points 121lb 08oz
C section Mick lees peg 17 8 points 124lb
D section Keiron Rich peg 42 8 points 138lb 15oz
Top Twenty
Name Points Weight
1st CRAIG EDMONDS 16 193lb 12oz
2nd LEE EDWARDS 16 187lb 09oz
3rd DES SHIPP 16 150lb 02oz
4th NICK SPEED 16 121lb 05oz
5th SCOTT PUDDY 15 282lb 05oz
6th PAUL HOLLAND 15 226lb
7th JAMES HOWARTH 15 196lb 05oz
8th ANDY DARE 15 159lb 09oz
9th SAM POWELL 15 148lb 10oz
10th MICK LEES 15 144lb 01oz
11th RICHARD KINNING 15 136lb 09oz
12th GARY WEBBER 15 121lb
13th MARK JOHNSON 15 90lb
14th TOM ARNOT 15 73lb 05oz
15th HARRY BILLING 14 201lb 04oz
16th ANDY CORNFORTH 14 198lb 03oz
17th KEIRON RICH 14 172lb 01oz
18th PAUL CHRISTIE 14 165lb 05oz
19th TON SCHOLEY 14 160lb 03oz
20th VAL MURRAY 14 159lb 03oz

Day Three

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Eric Yeomans with 99lb 08oz from peg 20, Eric spent most of his day fishing waggler and meat. 2nd was Harry Billing from peg 27 with 79lb 12oz, Harry fished the bomb and meat and the 7 meter pole with meat and 3rd on the day was Craig Edmunds from peg 30 weighing 52lb 01oz fishing meat in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Simon Gould peg 10 8 points 28lb 14oz
B section Craig Edmunds peg 30 8 points 52lb 01oz
C section Eric Yeonams Peg 20 8 points 99lb 08oz
D section Paul Mckenna Peg 52 8 points 40b 09oz
‘B’ Section, Twin oaks, Trelawney

First on day two was Sean Clifford from peg 18 Twin Oaks weighing 140lb 14oz, Sean fished the bomb meat, 2nd on the day was Mark Fox from peg 8 Twin Oaks with 138lb catching on the meat feeder and 3rd was Andy leathers from peg 22 Trelawney with 137lb 14oz catching on the bomb with bread and meat at 5 meters.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Sean Clifford peg 18 Twin Oaks 8 points 140lb 14oz
B section Richard Bacon peg 21 Twin Oaks 8 points 112lb 08oz
C section Stewart Johnson peg 12 Trelawney 8 points 78lb 11oz
D section Andy Leathers peg 22 Trelawney 8 points 137lb 14oz
‘C’ Section Jennys, Trewaters

First overall was Dan White with 166lb 02oz from peg 41 Trewaters, Dan spent the whole day fishing meat at 5 meters. 2nd was Grant Albutt with 104lb 13oz from peg 53 Trewaters, Grant caught most of his fish on the meat in the margins and 3rd on the lake was Jordan Holliway from peg 27 Trewaters with 92lb 01oz, Jordan caught on the meat at 5 meters and the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section James Howarth peg 4 Jennys 8 points 86lb 15oz
B section Shaun Sylvester peg 16 Jennys 8 points 65lb 14oz
C section Jordan Holliway peg 27 Trewaters 8 points 92lb 01oz
D section Dan White peg 41 Trewaters 8 points 166lb 02 oz
‘D’ Section Python, Acorn & Canal

First on the day Nigel Cornwell from peg 17 Acorn with 86lb 03oz, Nigel fished the short pole and margins with meat. 2nd on the day was Doug Wright from peg 15 Python with 54lb, Doug fished the bomb with bread and 3rd was Tim Jones form peg 3 Acorn with 53lb 04oz catching all his fish on the pole with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Doug Wright peg 15 Python 8 points 54lb
B section Richard Kinning peg 23 Python 8 points 28lb 07oz
C section Nigel Cornwell peg 17 Acorn 8 points 86lb 03oz
D section Lee Edwards peg 15 Canal 8 points 46lb 04oz
‘E’ Section Bolingey

First on the day was Bob Jarvis from peg 38 with 140lb 02oz, Bob fished the short pole with corn. 2nd on the day was Tom Arnot from peg 17 with137lb 11oz, Tom fished long and short pole with corn and the bomb with meat. and 3rd was Steve Cooke form peg 40 with 137lb 06oz catching on the meat ay 5 meters.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Nick Speed peg 46 8 points 75lb 10oz
B section Andy Geldart peg 10 8 points 116lb 08oz
C section Tom Arnot peg 17 8 points 137lb 11oz
D section Bob Jarvis peg 38 8 points 140lb 02oz
Top Twenty
Name Points Weight
1st CRAIG EDMONDS 24 245lb 13oz
2nd LEE EDWARDS 24 233lb 13oz
3rd NICK SPEED 24 196lb 15oz
4th JAMES HOWARTH 23 283lb 04oz
5th TOM ARNOT 23 211lb
6th RICHARD KINNING 23 165lb
7th ANDY DARE 22 207lb 15oz
8th MICK LEES 22 187lb 09oz
9th SCOTT PUDDY 21 330lb 07oz
10th HARRY BILLING 21 281lb
11th ERIC YEOMANS 21 221lb 13oz
12th PAUL CHRISTIE 20 294lb 03oz
13th ANDY LEATHERS 20 270lb 11oz
14th VINCE BROWN 20 236lb 12oz
15th ANDY BENNETT 20 230lb 04oz
16th SHAUN SYLVESTER 20 226lb 04oz
17th DES SHIPP 20 220lb 04oz
18th PETE CURRELL 20 216lb 11oz
19th ALEX DOCHERTY 20 204lb
20th KEIRON RICH 20 196lb 11oz

Day Four

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Colin Dumphy with 92lb 14oz from peg 22, Colin spent most of his day fishing bomb and meat. 2nd was Tom Arnot from peg 18 with 91lb 06oz, Tom fished the waggler and meat and 3rd on the day was Nick Speed from peg 27 weighing 91lb 02oz fishing meat on the short pole and in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Ryan Laycock peg 13 8 points​ 30lb 08oz
​B section Colin Dumphy peg 22 8 points​ 92lb 14oz
​C section Tom Arnot Peg 18 8 points 91lb 06oz
D section Mark Johnson Peg 38 8 points 44b 10oz
‘B’ Section, Twin Oaks, Trelawney

First on day two was Eric Yeomans from peg 4 Twin Oaks weighing 191lb 02oz, Eric fished the short pole with meat, 2nd on the day was Andy Bennett from peg 35 Twin Oaks with 187lb 08oz catching on the worm down the margins and 3rd was Aaron Morton from peg 14 Twin Oaks with 178lb 08oz catching on the bomb with meat and margins with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Eric Yeomans peg 4 Twin Oaks​ 8 points​ 191lb 02oz
B section Andy Bennett​ peg 35 Twin Oaks 8 points​ 187lb 08oz
C section Craig Shaw peg 10 Trelawney 8 points​ 112lb 08oz
D section Mick Lees peg 22 Trelawney 8 points​ 102lb 09oz
‘C’ Section, Jennys, Trewaters

First overall was Kevin Simms with 130lb 10oz from peg 33 Trewaters, Kevin spent the whole day fishing the bomb and margins with meat. 2nd was Darren Shaw with 114lb from peg 53 Trewaters, Darren caught most of his fish on the bomb and meat and margins with dead maggots over groundbait and 3rd on the lake was Mark Fox from peg 51 Trewaters with 113lb 01oz, Mark fished the bomb and bread and maggots over groundbait in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Richard Bacon peg 3 Jennys 8 points​ 70lb 12oz
B section Des Shipp ​peg 18 Jennys ​ 8 points​ 62lb
C section Kevin Simms ​peg 33 Trewaters 8 points​ 130lb 10oz
D section Darren Shaw peg 53 Trewaters 8 points 114lb
‘D’ Section, Python, Acorn & Canal

First on the day Jordan Holiway from peg 17 Acorn with 127lb 13oz, Jordan fished the short pole and margins with corn. 2nd on the day was Nick Allen from peg 5 Acorn with 76lb and 3rd was Chris Fox form peg 19 Canal with 63lb 08oz catching all his fish on the short pole with meat.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
​A section Vince Brown peg 16 Python 8 points 40lb 03oz
B section Neil Anderson peg 35 Python 8 points​ 22lb 02oz
C section Jordan Holiway peg 17 Acorn 8 points 127lb 13oz
D section Chris Fox peg 19 Canal 8 points 63lb 08oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Alex Docherty from peg 10 with 157lb 08oz, Alex fished the short pole and margins with meat. 2nd on the day was Lee Edwards from peg 36 with155lb 12oz, Lee maggot and corn in the margins and 3rd was Steve Barraclough form peg 5 with 144lb 10oz catching on the meat at 5 meters and margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
​A section Stev barraclough peg 5 8 points 144lb 10oz
B section Alex Docherty peg 10 8 points​ 157lb 08oz
C section David White peg 45 8 points 117lb 02oz
D section Lee Edwards peg 36 8 points 155lb 12oz
Top Twenty
Name Points Weight
1st​ LEE EDWARDS 32 389lb 09oz
2nd CRAIG EDMUNDS 31 353lb 06oz
3rd​ TOM ARNOT 31 302lb 06oz
4th​ NICK SPEED 31 288lb 01oz
5th​​​​​​​ JAMES HOWARTH 30 331lb 08oz
6th MICK LEES 30 290lb 02oz
7th​​​​​​​ ERIC YEOMANS 29 412lb 15oz
8th​​​​​​​ ANDY BENNETT 28 417lb 12oz
9th​​​​​​​ ALEX DOCHERTY 28 361lb 08oz
10th​​​​​​ DES SHIPP 28 282lb 04oz
11th​​​​​​​ VINCE BROWN 28 276lb 15oz
12th​​​​​​ ANDY DARE 28 246lb 10oz
13th​​​​​​ RICHARD KINNING 28 221lb
14th​​​​​​ SCOTT PUDDY 27 352lb 03oz
15th​​​​​​ JORDAN HOLLIWAY 27 332lb 06oz
16th​​​​​​ TETE CURRELL 27 241lb 15oz
17th​​​​​​​ ANDY LEATHERS 26 368lb 12oz
18th​​​​​​ KEVIN SIMMS 26 330lb
19th​​​​​​ HARRY BILLING 26 329lb
20th​​​​​​ CHRIS FOX 26 305lb 09oz

Final Day Results

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Danny Dryhurst with 104lb from peg 19, Danny spent most of his day fishing waggler with meat. 2nd was Lee Taylor from peg 27 with 86lb and joint 3rd on the day was Robert Kite from peg 22 and Nigel Cornwell both weighing 69lb 04oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Doug Wright peg 1 8 points​ 34lb 10oz
​B section Nigel Cornwell peg 21 8 points​ 69lb 04oz
B section Robert Kite peg 22 8 points 69lb 04oz
​C section Dany Dryhurst peg 19 8 points 104lb
D section David White peg 43 8 points 57lb
‘B’ Section, Twin oaks, Trelawney

First on day two was Nick Speed from peg 14 Twin Oaks weighing 191lb 06oz, Nick fished the short pole and margins with meat, 2nd on the day was Oli Stringer from peg 8 Twin Oaks with 168lb 10oz catching on the bomb and meat and 3rd was Steve Cooke from peg 12 Twin Oaks with 166lb 07oz catching on the short pole with meat.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Nick Speed peg 14 Twin Oaks​ 8 points​ 191lb 06oz
B section Ben Hart ​peg 35 Twin Oaks 8 points​ 129lb 10oz
C section Michael Hall peg 12 Trelawney 8 points​ 76lb 12oz
D section Tom Arnot peg 25 Trelawney 8 points​ 108lb 04oz
‘C’ Section, Jennys, Trewaters

First overall was Chris Kitchin with 158lb 15oz from peg 41 Trewaters, Chris spent the whole day fishing the 7 meter pole with meat. 2nd was Gary Middleton with 87lb 04oz from peg 21 Jennys, Gary caught most of his fish in the margins with meat and 3rd on the lake was John Jones from peg 17 Jennys with 83lb 10oz, John fished the meat in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A section Craig Shaw peg 4 Jennys 8 points​ 58lb 03oz
B section Gary Middleton ​peg 21 Jennys ​ 8 points​ 87lb 04oz
C section Craig Edmunds ​peg 29 Trewaters 8 points​ 75lb 04oz
D section Chris Kitchin peg 41 Trewaters 8 points 158lb 15oz
‘D’ Section, Python, Acorn & Canal

First on the day Mark Fox from peg 3 Acorn with 144lb 09oz, Mark fished the short pole in the margins with worm. 2nd on the day was Des Shipp from peg 5 Acorn with 93lb 06 fishing the meat short and 3rd was Stewart Johnson form peg 17 Acorn with 82lb 12oz catching on the short pole with meat and margins with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
​A section Darren Shaw peg 14 Python 8 points 50lb 08oz
B section Andy leathers peg 21 Python 8 points​ 20lb 04oz
C section Mark Fox peg 3 Acorn 8 points 144lb 09oz
D section Des Shipp peg 5 Canal 8 points 93lb 06oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Jordan Holiway from peg 10 with 169lb 01oz, Jordan fished the margins with corn. 2nd on the day was James Howarth from peg 36 with139lb, James fished the margins with and 3rd was Chris Fox form peg 25 with 132lb 14oz catching in the margins with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
​A section Paul Faires peg 49 8 points 123lb 14oz
B section Jordan Holiway peg 10 8 points​ 169lb 01oz
C section Dean Hunt peg 45 8 points 118lb 14oz
D section James Howeth peg 36 8 points 139lb
Top Twenty
Name Points Dropping Weight
1st​ NICK SPEED 32 7 479lb 07oz
2nd CRAIG EDMUNDS 32 7 428lb 10oz
3rd​ TOM ARNOT 32 7 410lb 10oz
4th LEE EDWARDS 32 5 415lb 11oz
5th​​​​​​​ DES SHIPP 32 4 375lb 10oz
6th​​​​​​​ JAMES HOWARTH 31 7 470lb 08oz
7th​​​​​​​ JORDAN HOLIWAY 31 4 501lb 07oz
8th​​​​​​​ MICK LEES 30 6 340lb 02oz
9th ANDY BENNETT 30 5 495lb 05oz
10th​​​​​​ ANDY LEATHERS 29 5 389lb
11th​​​​​​​ ERIC YEOMANS 29 4 468lb 09oz
12th​​​​​​ DARREN SHAW 29 4 305lb 13oz
13th​​​​​​ MARK FOX 29 2 497lb 07oz
14th​​​​​​ ROBERT KITE 29 2 391lb 14oz
15th​​​​​​ SAM POWELL 29 1 275lb 02oz
16th​​​​​​ SCOTT PUDDY 28 6 452lb 13oz
17th​​​​​​​ VINCE BROWN 28 6 375lb 01oz
18th​​​​​​ ANDY DARE 28 6 317lb 10oz
19th​​​​​​ CHRIS FOX 28 5 438lb 07oz
20th ALEX DOCHERTY 28 4 383lb 10oz

Well what a close festival, the lakes fished really well with some fantastic weights, the weather wasn’t great but everybody just got on with the job.

We would like to say a massive thank you to Frenzee for the fantastic prizes and a big thank you to Glyn Reynolds for coming down and presenting however his speech was a bit short, lol

Tight lines