Frenzee Festival 2018 – Final Results

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

This week is the Frenzee Festival this is the first large festival of the year and has been very popular this year. The first day was dry but with a cold wind the fishing has got of to a great start.

Day One

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Jon Arthur with 84lb 6oz from peg 21, Jon spent most of his day fishing the long pole with pellet to the island  and managed to catch a few down the edge. Second was Craig Edmunds from peg 36 with 73lb 13oz, Craig fished the 16 meter pole with pellet and third on the day was Karl Richardson from peg 20 with a weight of 55lb

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Lee Simmons 10 9 40lb 12oz
B Jon Arthur 21 9 84lb 06oz
C Karl Richardson 20 9 55lb
D Craig Edmunds 36 9 73lb 13oz
‘B’ Section, Twin Oaks | Trelawney

First on day one was Stephen Rodgers from peg 26 Twin Oaks, Stephen fished corn in the margins catching 149lb 02oz, Second on the day was Harry Billing from peg 30 Twin Oaks with 133lb catching with pellet down the margins and third was Andy Forbes from peg 24 Twin Oaks with 108lb 04oz

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Kelvin Acton 6 Twin Oaks 9 74lb 02oz
B Stephen Rodgers 26 Twin Oaks 9 149lb 02oz
C Steve Martin 16 Trelawney 9 92lb 05oz
D Simon Jee 22 Trelawney 9 51lb 08oz
‘C’ Section, Jennys | Trewaters

First overall was Keiran Bailey with 75lb 12oz from peg 53 Trewaters, Second was  Colin Dumphy with 66lb 12oz from peg 20 Jennys, Colin fished with a hybrid feeder and wafters. And third was Simon Gould with 64lb 14oz from peg 51 Trewaters.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Andy Williams 9 Jennys 9 56lb 12oz
B Colin Dumphy 20 Jennys 9 66lb 12oz
C Andy Kelk 35 Trewaters 9 61lb 03oz
D Keiran Bailey 53 Trewaters 9 75lb 12oz
‘D’ Section, Acorn, Canal, Sycamore & Eery

First on the day was Nick Jones from peg 3 Acorn with 107lb 04oz, Nick fished using 4mm pellet and corn. Second on the day was Mick Lees from peg 11 Eery with 97lb 06oz, Mick fished using bomb and bread with the pellet feeder and third was Tom Arnott from peg 17 Acorn with 85lb, Tom fished with meat and worm short.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Nick Jones 3 Acorn 9 107lb 04oz
B Sam Morgan 3 Canal 9 61lb 10oz
C Lee Turner 11 Sycamore 9 58lb 12oz
D Mick Lees 11 Eery 9 97lb 06oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Andy Bailey from peg 30 with 155lb, Andy fished pellet on the short pole. Second on the day was Matt Tomes from peg 32 with148lb 4oz and third was Paul Holland from peg 2 with 136b 8oz, Paul fished the long pole with pellet and the short pole with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Paul Holland 2 9 136lb 08oz
B James Taylor 9 9 88lb 04oz
C Neil Adcock 12 9 117lb 14oz
D Andy Bailey 30 9 155lb
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st ANDY BAILEY 9 155lb
2nd STEPHEN RODGERS 9 149lb 02oz
3rd PAUL HOLLAND 9 136lb 08oz
4th NEIL ADCOCK 9 117lb 14oz
5th NICK JONES 9 107lb 04oz
6th MICK LEES 9 97lb 06oz
7th STEVE MARTIN 9 92lb 05oz
8th JAMES TAYLOR 9 88lb 04oz
9th JON ARTHUR 9 84lb 06oz
10th KEIRAN BAILEY 9 75lb 12oz
11th KELVIN ACTON 9 74lb 02oz
12th CRAIG EDMUNDS 9 73lb 13oz
13th COLIN DUMPHY 9 66lb 12oz
14th SAM MORGAN 9 61lb 10oz
15th ANDY KELK 9 61lb 03oz
16th LEE TURNER 9 58lb 12oz
17th ANDY WILLIAMS 9 56lb 12oz
18th KARL RICHARDSON 9 55lb
19th SIMON JEE 9 51lb 08oz
20th LEE SIMMONS 9 40lb 12oz

Day Two

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Andy Bailey with 85lb from peg 28, Andy spent most of his day fishing the pellet waggler with 8mm pellet into open water. Second was Darren Marder from peg 21 with 63lb 08oz, Darren swapped between the feeder with corn and 5 meters with meat and third on the day was Craig Meadows from peg 45 with a weight of 49lb 03oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Matt Tomes 13 9 39lb 11oz
B Darren Marder 21 9 63lb 08oz
C Andy Bailey 28 9 85lb
D Kevin East 34 9 44lb 13oz
‘B’ Section, Twin Oaks | Trelawney

First on day one was Craig Edmonds from peg 20 Trelawney with 88lb 04oz, Craig fished corn and meat on the short pole and in the margins, Second on the day was Mark Jones from peg 24 Twin Oaks with 68lb 10oz catching with meat at 5 meters and third was Dean Hunt from peg 22 Twin Oaks with 65lb 13oz catching on the feeder with 6mm pellet.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Martin Funnell 10 Twin Oaks 9 49lb 02oz
B Mark Jones 24 Twin Oaks 9 68lb 10oz
C Greg Victor 8 Trelawney 9 49lb 13oz
D Craig Edmunds 20 Trelawney 9 88lb 04oz
‘C’ Section | Jennys | Trewaters

First overall was Andrew King with 89lb 05oz from peg 27 Trewaters fishing corn over micro pellets, Second was Andy Forbes with 74lb from peg 21 Trewaters fishing pellet feeder and dead red maggots in the margins and third was Francis O’Reilly with 70lb 06oz from peg 41 Trewaters fishing pellet feeder and margins with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Dan White 9 Jennys 9 50lb 06oz
B Graham Stokes 19 Jennys 9 40lb 10oz
C Andrew King 27 Trewaters 9 89lb 05oz
D Francis O’Reilly 41 Trewaters 9 70lb 06oz
‘D’ Section, Acorn, Canal, Sycamore & Eery

First on the day was John Whincup from peg 19 Canal with 100lb 02oz, John fished the short pole with pellets. Second on the day was Derek White from peg 1 Eery with 75lb 11oz, Derek fished the pellet feeder and corn in the margins and third was Dave Burnes from peg 19 Acorn with 68lb 04oz, Dave fished with meat in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Dave Burnes 19 Acorn 9 68lb 04oz
B John Whincup 19 Canal 9 100lb 02oz
C Simon Gould 1 Sycamore 9 54lb
D Derek White 1 Eery 9 75lb 11oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Andy Bennett from peg 33 with 155lb 02oz, Andy fished pellet at 5 meters. Second on the day was Stewart Brown from peg 36 with141b 12oz fishing the bomb and pellet and margins with worm and third was Steve Nadin from peg 8 with 117b 02oz, Steve fished the pellet feeder.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Stewart Brown 36 9 141lb 12oz
B Tom Arnott 16 9 101lb 08oz
C Andy Bennett 33 9 155lb 02oz
D Scott Puddy 30 9 92lb 10oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st ANDY BAILEY 18 240lb
2nd CRAIG EDMUNDS 18 162lb 01oz
3rd NICK JONES 17 204lb 12oz
4th STEWART BROWN 17 197lb 06oz
5th MATT TOMES 17 187lb 15oz
6th TOM ARNOTT 17 186lb 08oz
7th STEPHEN RODGERS 17 184lb 04oz
8th NEIL ADCOCK 17 162lb 10oz
9th LEE TURNER 17 147lb 04oz
10th SIMON GOULD 17 118lb 14oz
11th MARK JONES 17 117lb 06oz
12th ANDY KELK 17 109lb 15oz
13th KARL RICHARDSON 17 103lb
14th ANDY BENNETT 16 229lb 04oz
15th STEVE NADIN 16 170lb 07oz
16th JON ARTHUR 16 148lb 06oz
17th MARK FOX 16 119lb 03oz
18th GREG VICTOR 16 86lb
19th ANDY FORBES 15 182lb 04oz
20th SEAN SYLVESTER 15 171lb 12oz

Day Three

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Steve Matlock with 81lb 05oz from peg 27, Steve spent most of his day fishing the bomb with 8mm pellet into open water. Second was Jon Jowett from peg 29 with 73lb 03oz, Jon swapped between the bomb and pellet waggler and third on the day was Andy Bennett from peg 32 with a fantastic weight of 72lb 09oz, Andy caught a few carp on the method feeder but had the rest of his fish on the caster in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Mick Lees 9 9 24lb 08oz
B Ryan Laycock 23 9 39lb 14oz
C Steve Matlock 27 9 81lb 05oz
D Andy Bennett 32 9 72lb 09oz
‘B’ Section, Twin oaks, Trelawney

First on day one was Dean Hodder from peg 4 Twin Oaks with 126lb 08oz, Dean fished the hybrid feeder, Second on the day was Vince Brown from peg 6 Twin Oaks with 123lb 10oz and third was James Taylor from peg 30 Twin Oaks with 97lb 06oz catching on the feeder and pole with meat.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Dean Hodder 4 Twin Oaks 9 126lb 08oz
B James Taylor 30 Twin Oaks 9 97lb 06oz
C Ivan Lord 14 Trelawney 9 75lb
D Steve Barraclough 22 Trelawney 9 79lb 09oz
‘C’ Section, Jennys, Trewaters

First overall was Andy Leathers with 93lb 11oz from peg 51 Trewaters fishing the pellet feeder, Second was Craig Edmunds with 93lb 08oz from peg 29 Trewaters fishing the method feeder and short pole with meat and third was Ben Hart with 78lb 06oz from peg 33 Trewaters also fishing pellet feeder and short pole with meat.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Karl Richardson 3 Jennys 9 53lb 01oz
B Maria Green 21 Jennys 9 51lb 08oz
C Craig Edmunds 29 Trewaters 9 93lb 08oz
D Andy Leathers 51 Trewaters 9 93lb 11oz
‘D’ Section, Acorn, Canal, Sycamore & Eery

First on the day was Richard Bacon from peg 19 Canal with 109lb 12oz, Richard fished the short pole with pellets. Second on the day was Simon Jee from peg 3 Acorn with 72lb, Simon fished the margins with worm over dead red maggots and third was Steve Martin from peg 13 Eery with 61lb, Steve fished feeder with 6mm pellets.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Simon Jee 3 Acorn 9 72lb
B Richard Bacon 19 Canal 9 109lb 12oz
C John Dewberry 12 Sycamore 9 48lb 02oz
D Steve Martin 13 Eery 9 61lb
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Martyn Rodgers from peg 31 with 288lb 10oz, Martyn fished the long pole with pellet. Second on the day was Tony Layton from peg 32 with146b 12oz and third was Jon Whincup from peg 11 with 145b 06oz, Jon fished the bomb and bread and pole with pellet shallow.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Andy Poole 36 9 116lb 08oz
B Nigel Cornwell 9 9 133lb 06oz
C Jon Whincup 11 9 145lb 06oz
D Martyn Rodgers 31 9 288lb 10oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st CRAIG EDMUNDS 27 255lb 09oz
2nd KARL RICHARDSON 26 156lb 01oz
3rd ANDY BENNETT 25 301lb 13oz
4th SIMON GOULD 25 256lb 04oz
5th NICK JONES 25 244lb 04oz
6th STEPHEN RODGERS 25 242lb 04oz
7th JOHN WHINCUP 24 282lb 03oz
8th MATT TOMES 24 279lb 04oz
9th STEWART BROWN 24 216lb
10th JON ARTHUR 24 193lb 02oz
11th MICKLEES 24 188lb 06oz
12th SIMON JEE 24 160lb 04oz
13th GREG VICTOR 24 139lb 12oz
14th RICHARD BACON 23 219lb 04oz
15th STEVE CONWAY 23 217lb 10oz
16th JAMES TAYLOR 23 214lb
17th NEIL ADCOCK 23 208lb 10oz
18th LEE TURNER 23 184lb 11oz
19th STEVE MARTIN 23 179lb 05oz
20th STEVE BARRACLOUGH 23 168lb 10oz

Day Four

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Sean Clifford with 125lb 07oz from peg 12, Sean spent most of his day fishing the long pole shallow with pellets. Second was Jon Whincup from peg 25 with 97lb 10oz, Jon also fished the long pole shallow with pellets and third on the day was Marc Pryke from peg 9 with a weight of 90lb, Marc caught all his fish shallow on the pellet.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Sean Clifford 12 9 125lb 07oz
B Nigel Cornwall 21 9 50lb 13oz
C Jon Whincup 25 9 97lb 10oz
D Andy Williams 38 9 37lb 09oz
‘B’ Section, Twin oaks, Trelawney

First on day one was Lewis Fensom from peg 20 Twin Oaks with 170lb 10oz, Lewis fished the meat down the margins, Second on the day was Andy Bennett from peg 28 Twin Oaks with 150lb, Andy swapped between the method feeder and margins and third was Stewart Brown from peg 16 Twin Oaks with 128lb 03oz catching on the bomb with 8mm pellet.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Stewart Brown 16 Twin Oaks 9 128lb 03oz
B Lewis Fensom 20 Twin Oaks 9 170lb 06oz
C Andrew Lloyd 8 Trelawney 9 96lb 12oz
D Daryl Faletto 32 Trelawney 9 122lb 14oz
‘C’ Section, Jennys, Trewaters

First overall was Andy Bailey with 171lb 11oz from peg 47 Trewaters fishing the long pole and margins with pellets, Second was Paul Holland with 126lb 14oz from peg 20 Jennys fishing the method feeder and third was Nathan Watson with 114lb 10oz from peg 53 Trewaters fishing the long pole long lined to the island.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Steve Barraclough 4 Jennys 9 91lb 03oz
B Paul Holland 20 Jennys 9 126lb 14oz
C Robert Kite 29 Trewaters 9 95lb 03oz
D Andy Bailey 47 Trewaters 9 171lb 11oz
‘D’ Section, Acorn, Canal, Sycamore & Eery

First on the day was Martin Johnson from peg 11 Acorn with 101lb 05oz, Martin fished the long pole with meat shallow. Second on the day was Ashley Conboy from peg 1 Eery with 86lb 04oz, Ashley fished the long pole shallow and margins with pellets and third was Lee Simmons from peg 7 Sycamore with 74lb 05oz, Steve fished the pellet waggler.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Martin Johnson 11 Acorn 9 101lb 05oz
B Craig Edmunds 19 Canal 9 60lb
C Lee Simmons 7 Sycamore 9 74lb 05oz
D Ashley Conboy 1 Eery 9 86lb 04oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Mark Fox from peg 10 with 156lb 02oz, Mark fished the short pole with meat. Second on the day was Nick Speed from peg 4 with152b 12oz Nick fished the meat in the margins and third was Simon Bourne from peg 15 with 151lb 09oz, Simon fished the long pole with pellet shallow.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Nick Speed 4 9 152lb 12oz
B Mark Fox 10 9 156lb 02oz
C Simon Bourne 15 9 151lb 09oz
D Stephen Rodgers 29 9 134lb 06oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st CRAIG EDMUNDS 36 315lb 09oz
2nd STEPHEN RODGERS 34 376lb 10oz
3rd ANDY BENNETT 33 451lb 13oz
4th JON WHINCUP 33 379lb 13oz
5th STEWART BROWN 33 344lb 03oz
6th NICK JONES 33 315lb 10oz
7th SIMON GOULD 33 293lb 07oz
8th STEVE BARRACLOUGH 32 259lb 13oz
9th JON ARTHUR 32 256lb 04oz
10th GREG VICTOR 32 198lb 14oz
11th ANDY BAILEY 31 448lb 05oz
12th MARK FOX 31 316lb 05oz
13th NEIL ADCOCK 31 295lb 12oz
14th SIMON JEE 31 256lb 08oz
15th KARL RICHARDSON 31 183lb 09oz
16th PAUL HOLLAND 30 356lb 13oz
17th RICHARD BACON 30 326lb
18th NIGEL CORNWELL 30 258lb 02oz
19th BEN HART 30 183lb 01oz
20th JAMES TAYLOR 29 262lb 10oz


Day Five – Final

‘A’ Section, Pollawyn

First on the lake today was Richard Bacon with 71lb 08oz from peg 21, Richard spent most of his day fishing the long pole shallow with pellets against the island. Second was Stephen Rodgers from peg 4 with 69lb 12oz, Stephen spent most of his day fishing the worm in the margins and third on the day was Nick Speed from peg 23 with a weight of 63lb 11oz Nick caught odd F1’s on the long pole and a 15lb margin fish late.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Stephen Rodgers 4 9 69lb 12oz
B Richard Bacon 21 9 71lb 08oz
C Bob Jarvis 20 9 56lb 06oz
D Tony Buttler 41 9 59lb 02oz
‘B’ Section, Twin Oaks | Trelawney

First on day one was Jon Whincup from peg 28 Twin Oaks with 129lb 11oz, Jon fished the margins with worm over caster, Second on the day was Martyn Rogers from peg 32 Trelawney with 125lb 15oz, Martyn fished the long pole to the island with pellets and third was Andy Williams from peg 29 Trelawney with 120lb 05oz catching on the worm over the caster in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Derek White 13 Twin Oaks 9 107lb 12oz
B Jon Whincup 28 Twin Oaks 9 129lb 11oz
C Graham Elliott 4 Trelawney 9 83lb 05oz
D Martyn Rogers 32 Trelawney 9 125lb 15oz
‘C’ Section, Jennys | Trewaters

First overall was Bob Dac with 143lb 02oz from peg 1 Jennys fishing the long pole with pellets, second was Stewart Brown with 120lb from peg 14 Jennys fishing the method feeder with pellets and long pole shallow and third was Andrew Lloyd with 89lb from peg 37 Trewaters.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Bob Dac 1 Jennys 9 143lb 02oz
B Stewart Brown 14 Jennys 9 120lb
C Daryel Faletto 21 Trewaters 9 75lb 08oz
D Andrew Lloyd 37 Trewaters 9 89lb
‘D’ Section, Acorn | Cana | Sycamore | Eery

First on the day was Steve Barraclough from peg 11 Acorn with 107lb 05oz, Steve fished the short pole with pellets. Second on the day was Andy Bailey from peg 7 Eery with 79lb 02oz, Andy fished the pellet down the margins and third was Vince Brown from peg 16 Sycamore with 72lb 12oz, Vince fished the pellet waggler and margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Steve Barraclough 11 Acorn 9 107lb 05oz
B Ivan lord 19 Canal 9 71lb 02oz
C Vince Brown 16 Sycamore 9 72lb 12oz
D Andy Bailey 7 Eery 9 79lb 12oz
‘E’ Section, Bolingey

First on the day was Carl Williams from peg 14 with 222lb 08oz, Carl fished the short pole with paste. Second on the day was Craig Edmunds from peg 4 with176b 04oz Craig fished the short pole with meat and joint third was Dean Hunt from peg 23 and Karl Richardson from peg 36 both with a weight of 165lb 04oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A Craig Edmunds 4 9 176lb 04oz
B Greg Victor 22 9 137lb 02oz
C Carl Williams 14 9 222lb 08oz
D Martin Johnson 31 9 142lb 04oz
Top Twenty
Position Name Points Dropped Weight
1st CRAIG EDMUNDS 36 9 points 491lb 13oz
2nd JON WHINCUP 36 6 points 509lb 08oz
3rd ANDY BAILEY 36 4 points 528lb 01oz
4th STEPHEN RODGERS 35 8 points 446lb06oz
5th STEWART BROWN 35 7 points 464lb 03oz
6th STEVE BARRACLOUGH 35 6 points 367lb 02oz
7th ANDY BENNETT 34 7 points 499lb 05oz
8th GREG VICTOR 34 7 points 336lb
9th KARL RICHARDSON 34 5 points 348lb 13oz
10th NICK JONES 33 7 points 387lb 02oz
11th RICHARD BACON 33 6 points 397lb 08oz
12th SIMON GOULD 33 4 points 357lb 07oz
13th JON ARTHUR 32 7 points 371lb
14th MARK FOX 32 6 points 370lb 14oz
15th PAUL HOLLAND 32 5 points 407lb 05oz
16th ANDREW LLOYD 32 5 points 335lb 03oz
17th NIGEL CORNWELL 32 5 points 334lb 06oz
18th JAMES TAYLOR 32 5 points 321lb 01oz
19th NICK SPEED 32 4 points 384lb 05oz
20th ANDY WILLIAMS 32 4 points 333lb 12oz

Final sum up to the Frenzee festival, in all other than a couple of cold rainy days the weather just got better, it looks like the carp are thinking about spawning which will be good for the fishery, plenty of fish were caught and a good time was had!

Tight Lines