Guru Festival 2017

Fishing Information call 01726 862519
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Guru Tackle Logo 2017
image-6366
Welcome to the Guru festival 2017, its Guru’s second year in sponsoring out spring festival so a massive thank you for their support. This week the festival is full with 180 anglers all fishing for 5 days, the week has started very wet and it’s not looking much better for the week but will that dampen the competitors spirits!! Read on to see how the first day went.

Day One

‘A’ Section Pollawyn

First on the lake today was Olly Stringer with 61lb from peg 12, Olly spent most of his day fishing the long pole with 6mm pellets. 2nd was Andy Dargue from peg 25 with 49lb 01oz Andy fished the pellet feeder and short pole and 3rd on the day was Steve Clark from peg 32 weighing 39lb fishing the long pole with 6mm pellet.

Section Winners
section name peg points weight
A section Olly Stringer peg 12 9 points 61lb
B section Kevin East peg 17 9 points 39lb
C section Andy Dargue Peg 25 9 points 49lb 01oz
D section Steve Clark Peg 32 9 points 39lb
‘B’ Section, Twin oaks & Trelawney

First on day one was John Whincup from peg 14 Trelawney, John fished the 13 meter pole with banded caster shallow to end up with 163lb 04oz, 2nd on the day was Robert Taylor from peg 32 Twin Oaks with 131lb 02oz catching on the caster shallow and 3rd was Jamie Green from peg 12 Twin Oaks with 128lb 02oz catching on the meat short.

Section Winners
section name peg points weight
A section Jamie Green peg 12 Twin Oaks 9 points 128lb 02oz
B section Robert Taylor peg 32 Twin Oaks 9 points 131lb 02oz
C section John Whincup peg 14 Trelawney 9 points 163lb 04oz
D section Jake Gallagher peg 25 Trelawney 9 points 90lb 06oz
‘C’ Section Jennys, Acorn & Trewaters

First overall Phil Canning with 102lb 15oz from peg 53 Trewaters, Phil fished the long pole with pellets on the deck and margins with meat. 2nd was Simon Gould with 73lb 06oz from peg 35 Trewaters, Simon caught most of his fish on the method feeder with pellet and 3rd on the lake was Chris Downes from peg 23 Trewaters with 70lb 14oz.

Section Winners
section name peg points weight
A section Paul Holland snr peg 17 Jennys 9 points 48lb 02oz
B section Pemb Wrighting peg 3 Acorn 9 points 63lb 15oz
C section Chris Downes peg 23 Trewaters 9 points 70lb 14oz
D section Phil Canning peg 39 Trewaters 9 points 102lb 15oz
‘D’ Section Porth

First on the day Terry Cockburn from peg 39 with 56lb 02oz, Terry fished the method feeder with corn. 2nd on the day was Dave Burns from peg 36 with 21lb 12oz, Dave fished the groundbait feeder with worms and 3rd was John Hannam form peg 77 with 13lb 14oz .

Section Winners
section name peg points weight
A section Antonio Poynter peg 23 9 points 10lb 03oz
B section Terry Cockburn peg 38 9 points 56lb 02oz
C section John Hannam peg 77 9 points 13lb 14oz
D section Paul Holland peg 86 9 points 11lb 07oz
‘E’ Section Bolingey

First on the day was Harry Billing from peg 38 with 176lb 05oz, Harry fished the short pole with meat and worm in the margins. 2nd on the day was Johnny Maddison from peg 16 with155lb 06oz swapping between the feeder and the meat on the short pole and 3rd was Adam Rooney form peg 17 with 121b 12oz, Adam fished the short pole with meat and feeder to the island.

Section Winners
section name peg points weight
A section Dave Bruton peg 49 9 points 118lb 13oz
B section Lewis Fensom peg 19 9 points 95lb 08oz
C section Johnny Maddison peg 16 9 points 155lb 06oz
D section Harry Billing peg 38 9 points 176lb 05 oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st HARRY BILLING 9 176lb 05oz
2nd JOHN WHINCUP 9 163lb 04oz
3rd JOHNNY MADDISON 9 155lb 06oz
4th ROBERT TAYLOR 9 131lb 02oz
5th JAMIE GREEN 9 128lb 02oz
6th DAVE BRUTON 9 118lb 13oz
7th PHIL CANNING 9 102lb 15oz
8th LEWIS FENSOM 9 95lb 08oz
9th JAKE GALLAGHER 9 90lb 06oz
10th SIMON GOULD 9 73lb 06oz
11th PEMB WRIGHTING 9 63lb 15oz
12th OLLY STRINGER 9 61lb
13th TERRY COCKBURN 9 56lb 02oz
14th ANDY DARGUE 9 49lb 01oz
15th PAUL HOLLAND SNR 9 48lb 02oz
16th STEVE CLARK 9 39lb
17th KEVIN EAST 9 39lb
18th JOHN HANNAM 9 13lb 14oz
19th PAUL HOLLAND 9 11lb 07oz
20th ANTONIO POYNTER 9 10lb 03oz

Day Two

‘A’ Section Pollawyn

First on the lake today was Martin Holmes with 56lb 14oz from peg 21, Martin spent most of his day fishing the long pole with 6mm pellets. 2nd was Kevin Wadge from peg 23 with 55lb 08oz, and 3rd on the day was Harry Billing from peg 36 weighing 51lb 08oz fishing the method feeder and margins.

Section Winners
section name peg points weight
A section Jack Heath peg 12 9 points 28lb 09oz
B section Martin Holmes peg 21 9 points 56lb 14oz
C section Luke Webster Peg 25 9 points 51lb 06oz
D section Harry Billing Peg 36 9 points 51lb 08oz
‘B’ Section, Twin oaks & Trelawney

First on day one was Andy Power from peg 22 Trelawney, Andy fished the long pole with banded caster shallow to end up with 189lb, 2nd on the day was Ben Reynolds from peg 16 Twin Oaks with 87lb 10oz catching on the method feeder with hard pellet and 3rd was Rod Finch from peg 2 Twin Oaks with 78lb 08oz.

Section Winners
section name peg points weight
A section Ben Reynolds peg 16 Twin Oaks 9 points 87lb 10oz
B section Danny Scott peg 20 Twin Oaks 9 points 64lb
C section Gary Middleton peg 14 Trelawney 9 points 70lb 06oz
D section Andy Power peg 22 Trelawney 9 points 189lb
‘C’ Section Jennys, Acorn & Trewaters

First overall Ben Hagg with 119lb 15oz from peg 53 Trewaters, Ben fished the long line with 8mm pellets to the island. 2nd was Robert Taylor with 95lb 12oz from peg 14 Jennys, Robert caught most of his fish on the on the long pole with pellets and 3 lumps down the margin on worm late and 3rd on the lake was Andy Bennett from peg 25 Trewaters with 89lb 03oz.

Section Winners
section name peg points weight
A section Robert Taylor peg 14 Jennys 9 points 95lb 02oz
B section Paul Hart peg 13 Acorn 9 points 69lb 04oz
C section Andy Bennett peg 25 Trewaters 9 points 89lb 03oz
D section Ben Hagg peg 53 Trewaters 9 points 119lb
‘D’ Section Porth

First on the day Pemb Wrighting from peg 83 with 58lb 04oz, Pemb fished the pole with worms over groundbait. 2nd on the day was Tony Evans from peg 86 with 17lb 11oz, Tony fished the pole with worms and 3rd was Martin Rogers form peg 34 with 16lb 09oz fishing the hybrid feeder.

Section Winners
section name peg points weight
A section Atilla Fisher peg 18 9 points 7lb 12oz
B section Martin Rogers peg 34 9 points 16lb 09oz
C section James Cooper peg 79 9 points 9lb 11oz
D section Pemb Wrighting peg 83 9 points 58lb 04oz
‘E’ Section Bolingey

First on the day was Paul Holland from peg 24 with 160lb 08oz, Paul fished the method feed and meat and in the margins. 2nd on the day was Pete Franklin from peg 23 with141lb swapping between the method feeder and the meat in the margins and 3rd was John Hannam form peg 11 with 136b 12oz, John also fished the method feeder and meat in the margins.

Section Winners
section name peg lake weight
A section Richard Bond peg 7 9 points 92lb 10oz
B section Paul Holland peg 24 9 points 160lb 08oz
C section Pete Franklin peg 23 9 points 141lb
D section Rob Peel peg 38 9 points 105lb 10oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st HARRY BILLING 18 227lb 13oz
2nd ROBERT TAYLOR 18 226lb 14oz
3rd PAUL HOLLAND 18 171lb 15oz
4th PEMB WRIGHTING 18 122lb 03oz
5th BEN HAGG 17 194lb 02oz
6th JAKE GALLAGHER 17 177lb 07oz
7th MARTIN HOLMES 17 164lb 10oz
8th JOHN HANNAM 17 150lb 10oz
9th SIMON GOULD 17 78lb 14oz
10th JAMES COOPER 17 74lb 13oz
11th ANDY POWER 16 211lb 10oz
12th ANDY BENNETT 16 163lb 01oz
13th LUKE WEBSTER 16 162lb 14oz
14th KEVIN WADGE 16 150lb 10oz
15th DAVE BRUTON 16 135lb 11oz
16th DEREK HARTSHORNE 16 117lb 06oz
17th JAMIE McGUIRE 16 113lb 01oz
18th KEVIN EAST 16 99lb 05oz
19th CHRIS DOWNES 16 83lb 15oz
20th JAMIE GREEN 15 159lb 10oz

Day Three

‘A’ Section Pollawyn

First on the lake today was Paul Holland with 66lb 02oz from peg 25, Paul spent most of his day fishing the pellet waggler with 6mm pellets. 2nd was Pete Franklin from peg 28 with 54lb 03oz, and 3rd on the day was Francis O’Reiley from peg 17 weighing 48lb 10oz fishing the long pole with pellets shallow.

Section Winners
section name peg points weight
A section James Taylor peg 6 9 points 23lb 08oz
B section Francis O’Reiley peg 17 9 points 48lb 10oz
C section Paul Holland Peg 25 9 points 66lb 02oz
D section Dave Geldart Peg 43 9 points 35lb 02oz
‘B’ Section, Twin oaks & Trelawney

First on day three was Dave Bruton from peg 25 Trelawney, Dave fished the pellet feeder with 6mm pellet to end up with 121lb 14oz, 2nd on the day was Nathan Fox from peg 32 Twin Oaks with 116lb 11oz catching on the chopped worm and caster and 3rd was Tony Butler from peg 18 Trelawney with 95lb 05oz catching down the margins with worms.

Section Winners
section name peg points weight
A section Brian Sunderland peg 16 Twin Oaks 9 points 90lb
B section Nathan Fox peg 32 Twin Oaks 9 points 116lb 11oz
C section Tony Butler peg 18 Trelawney 9 points 95lb 05oz
D section Dave Bruton peg 25 Trelawney 9 points 121lb 14oz
‘C’ Section Jennys, Acorn & Trewaters

First overall Richie Hull with 103lb 02oz from peg 37 Trewaters, Richie fished the long line with 8mm pellets to the island and worm over groundbait down the margin. 2nd was Andy Geldart with 101lb 01oz from peg 29 Trewaters, Andy caught most of his fish on the on the long pole with pellets on the deck and 3rd on the lake was Mark Richardson from peg 13 Acorn with 80lb fishing the chopped worm.

Section Winners
section name peg points weight
A section Olly Stringer peg 14 Jennys 9 points 65lb 03oz
B section Mark Richardson peg 13 Acorn 9 points 80lb
C section Andy Geldart peg 29 Trewaters 9 points 101lb 01oz
D section Richie Hull peg 37 Trewaters 9 points 103lb 02oz
‘D’ Section Porth

First on the day Robert Taylor from peg 76 with 28lb 12oz, Robert fished the pole at 13 meters with worms over groundbait. 2nd on the day was Wayne Sharman from peg 88 with 19lb 07oz, Wayne fished the method feeder with a mini boilie and 3rd was Danny Bennett form peg 86 with 14lb 15oz fishing the groundbait feeder with worm.

Section Winners
section name peg points weight
A section John Whincup peg 18 9 points 5lb 12oz
B section Andy Bennett peg 38 9 points 12lb 05oz
C section Robert Taylor peg 76 9 points 28lb 12oz
D section Wayne Sharman peg 88 9 points 19lb 07oz
‘E’ Section Bolingey

First on the day was Pemb Wrighting from peg 23 with 206lb 02oz, Pemb fished the method feeder with pellets. 2nd on the day was Russell Grimes from peg 7 with204lb 06oz, Russell swapping between the long pole with pellet and the margins and 3rd was Dan White form peg 30 with 166b 04oz, Dan also fished long pole with pellets and meat in the margins.

Section Winners
section name peg points weight
A section Russell Grimes peg 7 9 points 204lb 06oz
B section Sam Scott peg 19 9 points 116lb 06oz
C section Pemb Wrighting peg 23 9 points 206lb 02oz
D section Dan White peg 30 9 points 166lb 04oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st PEMB WRIGHTING 27 328lb 05oz
2nd ROBERT TAYLOR 27 255lb 10oz
3rd PAUL HOLLAND 27 238lb 01oz
4th HARRY BILLING 26 311lb 03oz
5th DAVE BRUTON 25 257lb 09oz
6th BEN HAGG 25 200lb 06oz
7th JAMES COOPER 25 194lb 03oz
8th JAKE GALLAGHER 25 181lb 13oz
9th ANDY BENNETT 25 175lb 06oz
10th JOHN HANNAM 25 168lb 04oz
11th ANDY POWER 24 261lb 11oz
12th KEVIN WADGE 24 231lb 02oz
13th MARTIN HOLMES 24 231lb
14th WAYNE SHARMAN 24 161lb 06oz
15th PHIL CANNING 23 269lb 13oz
16th OLLY STRINGER 23 161lb 05oz
17th DANNY SCOTT 23 157lb 14oz
18th JAMES TAYLOR 23 145lb 10oz
19th RICHARD BOND 23 130lb 13oz
20th CHRIS DOWNES 22 187lb 01oz

Day Four

‘A’ Section Pollawyn

First on the lake today was John Dewberry with 87lb 10oz from peg 13, John spent most of his day fishing the long pole with 6mm pellets shallow. 2nd was Carl Williams from peg 23 with 68lb 11oz fishing the long pole with worm and 3rd on the day was Pemb Wrighting from peg 9 weighing 67lb 10oz fishing the long pole with pellets shallow.

Section Winners
section name peg points weight
A section John Dewberry peg 13 9 points 87lb 10oz
B section Carl Williams peg 23 9 points 68lb 11oz
C section Phil Canning Peg 20 9 points 52lb 15oz
D section Paul Cannon Peg 55 9 points 36lb 08oz
‘B’ Section, Twin oaks & Trelawney

First on day four was Paul Holland from peg 25 Trelawney, Paul fished the 5 meter pole with meat to end up with 119lb 12oz, 2nd on the day was Dave Burns from peg 18 Twin Oaks with 85lb catching on the 2+2 with meat and 3rd was Rob Peel from peg 14 Twin oaks with 79lb 02oz catching down the margins with worms and feeder.

Section Winners
section name peg points weight
A section Dave Burns peg 18 Twin Oaks 9 points 85lb
B section Richard Bond peg 30 Twin Oaks 9 points 66lb
C section Jim Gladstone peg 2 Trelawney 9 points 71lb
D section Paul Holland peg 25 Trelawney 9 points 119lb 12oz
‘C’ Section Jennys, Acorn & Trewaters

First overall Johnny Maddison with 89lb 09oz from peg 31 Trewaters, Johnny fished the long line with 8mm pellets on the deck. 2nd was Chris Kitchin with 78lb 07oz from peg 35 Trewaters, Chris caught most of his fish on the on the feeder and margins and 3rd on the lake was Luke Webster from peg 53 Trewaters with 78lb 06oz.

Section Winners
section name peg points weight
A section Tony Butler peg 17 Jennys 9 points 60lb
B section Dave Bruton peg 11 Acorn 9 points 70lb 12oz
C section Johnny Maddison peg 31 Trewaters 9 points 89lb 09oz
D section Luke Webster peg 53 Trewaters 9 points 78lb 06oz
‘D’ Section Porth

First on the day Keiron Bailey from peg 89 with 18lb 15oz, Keiron fished the method feeder at 70 turns with corn and micro pellets. 2nd on the day was Richie Hull from peg 36 with 17lb 05oz, Richie fished the method feeder with a mini boilie and 3rd was Andy Geldart form peg 79 with 10lb 01oz fishing the groundbait feeder with worm and pole.

Section Winners
section name peg points weight
A section Andy Power peg 24 9 points 9lb 07oz
B section Richie Hull peg 36 9 points 17lb 05oz
C section Andy Geldart peg 79 9 points 10lb 01oz
D section Keiron Bailey peg 89 9 points 18lb 15oz
‘E’ Section Bolingey

First on the day was Wayne Sharman from peg 36 with 165lb 10oz, Wayne fished the margins with corn. 2nd on the day was Jake Gallagher from peg 38 with150lb 02oz, Jake swapping between the long pole with pellet and the margins with meat and 3rd was Andy Bennett form peg 1 with 146b 06oz, Andy fished margins with pellets.

Section Winners
section name peg points weight
A section Andy Bennett peg 1 9 points 146lb 06oz
B section Danny Bennet peg 13 9 points 87lb 04oz
C section Terry Molloy peg 18 9 points 125lb 04oz
D section Wayne Sharman peg 36 9 points 165lb 10oz
Top Twenty
Position Name Points Weight
1st PAUL HOLLAND 36 357lb 13oz
2nd PEMB WRIGHTING 35 395lb 15oz
3rd HARRY BILLING 34 379lb 02oz
4th ROBERT TAYLOR 34 342lb 04oz
5th DAVE BRUTON 34 328lb 05oz
6th ANDY BENNETT 34 321lb 12oz
7th JAKE GALLAGHER 33 331lb 15oz
8th WAYNE SHARMAN 33 327lb
9th ANDY POWER 33 271lb 02oz
10th PHIL CANNING 32 322lb 12oz
11th BEN HAGG 32 288lb 02oz
12th JOHN HANNAM 32 237lb 08oz
13th JAMES COOPER 32 225lb 11oz
14th RICHARD BOND 32 196lb 13oz
15th TERRY MOLLOY 31 291lb 07oz
16th MARTIN HOLMES 31 288lb 09oz
17th DAVE BURNS 31 213lb 10oz
18th KEVIN WADGE 30 278lb 02oz
19th DEREK HARTSHORNE 30 248lb 04oz
20th RICHIE HULL 30 223lb

Day Five, Final Day

‘A’ Section Pollawyn

First on the lake today was Steven Barraclough with 85lb 12oz from peg 15, Steven spent most of his day fishing the long pole shallow and deep. 2nd was John Whincup from peg 20 with 81lb 06oz fishing the long pole shallow and 3rd on the day was Jake Gallagher from peg 55 weighing 74lb fishing the long pole with pellet.

Section Winners
section name peg points weight
A section Colin Dumphy peg 10 9 points 20lb 12oz
B section Steven Barraclough peg 31 9 points 85lb 12oz
C section John Whincup peg 20 9 points 81lb 06oz
D section Jake Gallagher peg 55 9 points 74lb
‘B’ Section, Twin oaks & Trelawney

First on day two was Sam Collett from peg 32 Trelawney weighing 114lb 12oz, Sam fished the 13 meter pole with banded caster catching mainly F1’s, 2nd on the day was Phil Morris from peg 16 Twin Oaks with 98lb 10oz Phil fished the hybrid feeder and pellet at 5 meters and 3rd was Phil Canning from peg 20 Twin Oaks with 98lb 06oz.

Section Winners
section name peg points weight
A section Phil Morris peg 16 Twin Oaks 9 points 98lb 10oz
B section Phil Canning peg 20 Twin Oaks 9 points 98lb 06oz
C section James Cooper peg 16 Trelawney 9 points 50lb
D section Sam Collett peg 32 Trelawney 9 points 114lb 12oz
‘C’ Section Jennys, Acorn & Trewaters

First overall was Pete Franklin with 113lb 09oz from peg 33 Trewaters, Pete fish the pole at 5 meters with meat. 2nd was Roy Penkethman with 109lb from peg 19 Trewaters, Roy fished the pellet feeder with banded pellet and 3rd on the lake was Paul Holland from peg 21 Trewaters with 104lb 15oz also fishing the method feeder.

Section Winners
section name peg points weight
A section John Hannam peg 18 Jennys 9 points 45lb 12oz
B section James Taylor peg 17 Acorn 9 points 48lb 12oz
C section Pete Franklin peg 33 Trewaters 9 points 113lb 09oz
D section William Reynolds peg 53 Trewaters 9 points 97lb
‘D’ Section Porth

First on the day Neil Pickford from peg 38 with 16lb 13oz, Neil fished the hybrid feeder with micro pellets and a wafter. 2nd on the day was Paul Taylor from peg 36 with 13lb 11oz fishing the method feeder with a mini boilie and 3rd was Martin White form peg 87 with 13lb catching on the method feeder with a bandum.

Section Winners
section name peg points weight
A section Martin Holmes peg 18 9 points 4lb 03oz
B section Neil Pickford peg 38 9 points 16lb 13oz
C section Chris Kitchin peg 78 9 points 9lb 04oz
D section Martin White peg 87 9 points 13lb
‘E’ Section Bolingey

First on the day was Rod Finch from peg 22 with 184lb 06oz, Rod fished the method feeder to the island. 2nd on the day was Richie Hull from peg 17 with152lb 06oz, Richie fished the short pole and margins with meat and 3rd was Andy Geldart form peg 30 with 145lb 08oz catching on the meat at 5 meters and corn in the margins.

Section Winners
section name peg points weight
A section Ryan Bennett peg 1 9 points 126lb 02oz
B section Rod Finch peg 22 9 points 184lb 06oz
C section Richie Hull peg 17 9 points 152lb 06oz
D section Andy Geldart peg 30 9 points 145lb 08oz
Top Twenty
Position Name Points Dropping Weight
1st PAUL HOLLAND 36 7 Points 462lb 12oz
2nd ANDY BENNETT 35 7 Points 341lb 12oz
3rd PHIL CANNING 35 6 Points 421lb 02oz
4th PEMB WRIGHTING 35 5 Points 436lb 01oz
5th ANDY GELDART 35 4 Points 331lb 02oz
6th JAKE GALLAGHER 34 8 Points 405lb 15oz
7th ANDY POWER 34 7 Points 397lb 14oz
8th HARRY BILLING 34 7 Points 387lb 02oz
9th WAYNE SHARMAN 34 7 Points 373lb
10th JOHN HANNAM 34 7 Points 283lb 04oz
11th JAMES COOPER 34 7 Points 275lb 11oz
12th RICHARD BOND 34 6 Points 238lb 15oz
13th RICHIE HULL 34 5 Points 375lb 06oz
14th ROBERT TAYLOR 34 4 Points 365lb 11oz
15th PETER FRANKLIN 34 4 Points 365lb 09oz
16th DAVE BRUTON 34 2 Points 328lb 10oz
17th MARTIN HOLMES 33 7 Points 292lb 12oz
18th ROD FINCH 33 6 Points 354lb 04oz
19th TERRY MOLLOY 33 6 Points 330lb 09oz
20th JOHN WHINCUP 33 3 Points 359lb 04oz

Guru Tackle Logo 2017
image-6366
Well what a great festival, the top 10 was very close, we would like to say a massive thank you to Adam Rooney and the Guru team for the fantastic prizes and extra sponsorship cash paid out to the top 3 anglers.

First place got an extra £1000, second got an extra £750 and third got an extra £500, every angler fishing got a goodie box and the top 10 got extra prizes presented on stage!

Tight Lines