Garbolino Spring Classic 2019 full results

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Garbolino Logo 2017

Welcome to the Garbolino Spring Classic. This year we have a full house, 72 anglers fishing the four day festival that is split across Jennys pegs 1 to 24, Trewaters, Acorn & Canal split and Twin oaks pegs 19 to 36.

Garbolino have once again pledged their support by sponsoring the event to provide prizes for the winners as well as their cash pay out. The festival is fished on Monday, Tuesday, Wednesday & Thursday

Day One

Trewaters

Day one lake winner was David Stratford-Way from peg 27, David weighed in with 51lb 9oz catching on the method feeder with 6mm pellet. Second on the day was Trevor Stanley with 47lb from peg 33 and third on the day was Colin Mulholland from peg 51 with 42lb 10oz catching on the tip with 6mm pellet.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Trevor Stanley   33 3   47lb  
Vincent Bonnic   21 3   25lb 12oz
David Stratford-Way   27 3   51lb 9oz
John Worthington   37 3   36lb 3oz
Andrew Heath   43 3   33lb 7oz
Colin Mulholland   51 3 42lb 10oz
Twin Oaks

First on Twin Oaks was Andy Benwell with 123lb 1oz from peg 20, second on the lake was Dale Hancock with 89lb 9oz from peg 26 and third was Bradley Hancock with 85lb 6oz.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Andy Benwell   20 3   123lb 1oz
Justin Mabere   22 3   42lb 7oz
Dale Hancock   26 3   89lb 9oz
Les Hills   28 3   18lb 13oz
Adrian Brammer   32 3   33lb 10oz
Bradley Hancock   34 3   85lb 6oz
Canal | Acorn

First on the lake was Steve Taylor from peg 3 Acorn with 108lb 15oz fishing the pole with pellets, second was Wayne Evans with 98lb 13oz from peg 11 Acorn, and third was Des Brooks from peg 13 Acorn, with 87lb 2oz.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Steve Taylor 3 Acorn 3   108lb 15oz
Wayne Evans 11 Acorn 3   98lb 13oz
Barry Garrish 19 Acorn 3   79lb 14oz
Stephen Evans 4 Canal 3   25lb 2oz
Craig O’Connor 12 Canal 3   56lb 6oz
Andrew Salcombe 14 Canal 3   56lb 10oz
Jennys

First on the lake was Steve McQue with 59lb 12oz from peg 20 catching on the bomb and pellet, second on the lake was Russell Peck with 46lb 2oz from peg 6 catching shallow with pellet and third was Jonathan Smith with 42lb 10oz, from peg 13, catching short with chopped worm and caster.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Jack Kerin   3 3   36lb 8oz
Russell Peck   6 3   46lb 2oz
Steve Bee   7 3   27lb  
Jonathan Smith   13 3   42lb 10oz
David Hoare   17 3   21lb 10oz
Steve Mcque   20 3   59lb 12oz

Top Results
Name Points Weight
1st Andy Benwell 3 123lb 1oz
2nd Steve Taylor 3 108lb 15oz
3rd Wayne Evans 3 98lb 13oz
4th Dale Hancock 3 89lb 9oz
5th Bradley Hancock 3 85lb 6oz
6th Barry Garrish 3 79lb 14oz
7th Steve Mcque 3 59lb 12oz
8th Andrew Salcombe 3 56lb 10oz
9th Craig O’Connor 3 56lb 6oz
10th David Stratford-Way 3 51lb 9oz

Day Two

Welcome to day two of the Summer Garbolino festival. Please see below for the days results.

Trewaters

Day two lake winner was Dan Walls from peg 51, weighing in 109lb 12oz. Second on the day was Jack Heath with 85lb 12oz from peg 33 and third on the day was Steve Bee from peg 39 with 72lb 2oz.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Jack Heath   33 3   85lb 12oz
Russell Peck   21 3   47lb 2oz
Dave Phillips   27 3   59lb 4oz
Steve Bee   39 3   72lb 2oz
Steve Mcque   43 3   39lb  
Dan Walls   51 3   109lb 12oz
Twin Oaks

First on Trewaters today was Roy Penkethman with 95lb from peg 32, Roy caught on the pellet feeder second on the lake was Craig Partridge with 82lb from peg 21, and third was John Worthington with 56lb 11oz catching on short pole and pellet feeder.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Craig Partridge   21 3   82lb  
Phil Reynolds   22 3   37lb 7oz
Colin Mulholland   27 3   47lb  
John Worthington   29 3   56lb 11oz
Roy Penkethman   32 3   95lb  
Stewart Eaton   35 3   26lb 6oz
Canal | Acorn

First on the lake was Bradley Hancock from peg 3 Acorn with 120lb 8oz fishing on the pellet feeder, second was Paul Dann with 113lb 12oz from peg 5 Acorn and third was John Hudson from peg 9 with 78lb 5oz.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Bradley Hancock 3 Acorn 3   120lb 8oz
John Hudson 9 Acorn 3   78lb 5oz
Karl Rogers 19 Acorn 3   76lb 8oz
Simon Gould 2 Canal 3   53lb  
Adrian Clark 10 Canal 3   46lb 12oz
Justin Mabere 18 Canal 3   64lb 13oz
Jennys

First today on the lake was Steve Taylor with 70lb 10oz from peg 8, catching on the bomb and 2 + 2 with 6mm pellet , second on the lake was Robin Guppy with 61lb from peg 6 catching on the long and short pole with pellets and third was Dave Scott with 44lb 4oz catching on the bomb and pellet.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Paul Deighan   3 3   41lb 4oz
Robin Guppy   6 3   61lb  
Steve Taylor   8 3   70lb 10oz
David Brown   13 3   28lb 6oz
Dave Scott   16 3   44lb 4oz
Barry Garrish   19 3   43lb 10oz

Top Results
Name Points Weight
1st Bradley Hancock 6 205lb 14oz
2nd Steve Taylor 6 179lb 9oz
3rd Barry Garrish 6 123lb 8oz
4th Justin Mabere 6 107lb 4oz
5th Steve Bee 6 99lb 2oz
6th Steve Mcque 6 98lb 12oz
7th Russell Peck 6 93lb 4oz
8th John Worthington 6 92lb 14oz
9th Colin Mulholland 6 89lb 10oz
10th Andy Benwell 6 167lb 5oz

Day Three

Trewaters

Day three lake winner was Craig O’Connor from peg 35, weighing in 129lb 6oz, Craig caught on the method feeder across with 2mm pellet and short pole with 6mm pellet. Second on the day was Steve Taylor with 77lb 2oz from peg 53, Steve caught on the pellet feeder with 6mm pellet and down edge and third on the day was Dave Scott from peg 31 with 76lb 6oz, catching on both the pellet feeder and down the edge with 6mm pellet.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Craig O’Connor   35 3   129lb 6oz
Andrew Salcombe   21 3   52lb 8oz
Dave Scott   31 3   76lb 6oz
Gary Knight   37 3   59lb 4oz
Martin Williams   43 3   49lb 5oz
Steve Taylor   53 3 Point 77lb 2oz
Twin Oaks

First on Twin Oaks today was Russell Peck with 70lb 3oz from peg 19, second on the lake was Dave Phillips with 54lb 10oz from peg 21, and third was Jon Smith with 52lb 4oz.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Russell Peck   19 3   70lb 3oz
Kurtis Garrish   22 3   39lb 8oz
Steve Mcque   26 3   24lb 7oz
Steve Bee   30 3   41lb 6oz
Jason Wellington   33 3   33lb 3oz
Jon Smith   35 3   52lb 4oz
Canal | Acorn

First on the lake was John Worthington from peg 19 Acorn with 88lb 8oz fishing on the pellet feeder with paste, second was Craig Partridge with 81lb 11oz from peg 18 Canal and third was Stewart Eaton from peg 17 Acorn with 80lb 4oz.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Phil Reynolds 3 Acorn 3   67lb 6oz
Trevor Stanley 9 Acorn 3   59lb 8oz
John Worthington 19 Acorn 3   88lb 8oz
Jason Hunt 6 Canal 3   26lb 4oz
Colin Mulholland 12 Canal 3   54lb 6oz
Craig Partridge 18 Canal 3   81lb 11oz
Jennys

First today on the lake was Darren Hudson with 43lb 6oz from peg 6, catching at 14 metres with hard 6mm pellet , second on the lake was Bradley Hancock with 42lb 11oz from peg 19 and third was Adrian Clark with 38lb from peg 7.

Section Winners
Name Peg Points Weight
David Hawkins   1 3   26lb 14oz
Darren Hudson   6 3   43lb 6oz
Adrian Clark   7 3   38lb  
Simon Gould   12 3   37lb 2oz
Michael Chutney   17 3   28lb 12oz
Bradley Hancock   19 3   42lb 11oz

Top Results
Name Points Weight
1st Steve Taylor 9 256lb 11oz
2nd Bradley Hancock 9 248lb 9oz
3rd John Worthington 9 181lb 6oz
4th Russell Peck 9 163lb 7oz
5th Colin Mulholland 9 144lb  
6th Steve Bee 9 140lb 8oz
7th Steve Mcque 9 123lb 3oz
8th Craig O’Connor 8 228lb 4oz
9th Craig Partridge 8 196lb 13oz
10th Dave Scott 8 191lb  

Final Results

Welcome to the final day of the Summer Garbolino festival. Please see below for the day’s results.

Trewaters

Day four lake winner was Mike Allen from peg 35, weighing in with 98lb 12oz. Second on the day was Andy Benwell with 77lb 5oz from peg 53, and third on the day was Bradley Hancock from peg 49 with 77lb 1oz.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Mike Allen   35 3   98lb 12oz
Adrian Clark   21 3   56lb 9oz
Les Hills   27 3   44lb 12oz
David Hawkins   37 3   44lb 12oz
Darren Hudson   43 3   45lb 12oz
Andy Benwell   53 3   77lb 5oz
Twin Oaks

First on Twin Oaks today was Dave Scott with 100lb 6oz from peg 24, second on the lake was Gary Knight with 76lb 13oz from peg 22, and third was Steve Taylor with 72lb 11oz from peg 19.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Steve Taylor   19 3   72lb 11oz
Dave Scott   24 3   100lb 6oz
Stuart Sears   26 3   33lb 10oz
Luke Seabrook   30 3   48lb 8oz
Barry Garrish   31 3   29lb 8oz
Craig O’Connor   35 3   45lb 2oz
Canal | Acorn

First on the lake was Kurtis Garrish from peg 17 Acorn with 80lb 6oz, second was Jason Wellington with 76lb 13oz from peg 15 Acorn and third was David Hoare from peg 13 Acorn with 61lb 13oz.

Section Winners
Name Peg Points Weight
Ken Rigby 3 Acorn 3   49lb 3oz
David Hoare 13 Acorn 3   61lb 13oz
Kurtis Garrish 17 Acorn 3   80lb 6oz
Jonathan Smith 4 Canal 3   22lb 2oz
Tony Holdsworth 12 Canal 3   38lb 9oz
Steve Bee 16 Canal 3   34lb 10oz
Jennys

First today on the lake was Bob Dac with 69lb 15oz from peg 6, catching shallow with 8mm pellet , second on the lake was Roy Penkethman with 59lb 14oz from peg 9 and third was Colin Mulholland with 54lb 6oz from peg 16.

Section Winners
Name Peg Points Weight
David Stratford-Way   1 3   39lb 14oz
Bob Dac   6 3   69lb 15oz
Roy Penkethman   9 3   59lb 14oz
Craig Partridge   14 3   44lb 10oz
Colin Mulholland   16 3   54lb 6oz
John Worthington   18 3   41lb 12oz

Top Results
Name Points Weight
1st Steve Taylor 12 329lb 6oz
2nd John Worthington 12 223lb 2oz
3rd Colin Mulholland 12 198lb 6oz
4th Steve Bee 12 175lb 2oz
5th Bradley Hancock 11 325lb 10oz
6th Dave Scott 11 291lb 6oz
7th Craig O’Connor 11 273lb 6oz
8th Craig Partridge 11 241lb 7oz
9th Adrian Clark 11 206lb 14oz
10th Russell Peck 11 199lb 4oz
Tight Lines

If you have any festival enquiries or to make a booking please give Lisa at White Acres Reception a ring on 01726 862100.

For holiday bookings or to receive a free brochure call our Reservations Centre on 0344 335 3569 or visit www.whiteacres.co.uk

Click here and visit the White Acres page of our holiday website.

Garbolino Spring Classic 2019 festival draw

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Every competitor in the Garbolino Spring Classic Festival 2019 festival!

'A' Section
Day Lakes
Monday TREWATERS
Tuesday TWIN OAKS [Pegs 19-36]
Wednesday CANAL | ACORN
Thursday JENNYS
Anglers
Vincent Bonnic Alistair Bucannan Bob Dac
Ian Davis Ashley Davis Stewart Eaton
Colin Harley Andrew Heath Jason Hunt
Robert Hunt Craig Lucking Craig Partridge
Roy Penkethman Phil Reynolds Trevor Stanley
David Stratford-Way Tom Talbot John Worthington

'B' Section
Day Lakes
Monday TWIN OAKS [Pegs 19-36]
Tuesday CANAL | ACORN
Wednesday JENNYS
Thursday TREWATERS
Anglers
Mike Allen Andy Benwell Adrian Brammer
Michael Chutney Adrian Clark Paul Dann
Simon Gould Bradley Hancock Dale Hancock
David Hawkins Les Hill John Hudson
Darren Hudson Justin Mabere Ken Palmer
Simon Penny Karl Rogers Jimmy Routledge

'C' Section
Day Lakes
Monday CANAL | ACORN
Tuesday JENNYS
Wednesday TREWATERS
Thursday TWIN OAKS [Pegs 19-36]
Anglers
Des Brooks David Brown Paul Deighan
Stephen Evans Wayne Evans Andy Freeman
Barry Garrish Robin Guppy Gary Knight
Craig O’Connor Andrew Salcombe Dave Scott
Luke Seabrook Stuart Sears Paul Smith
Steve Taylor Martin Williams Sam Wilson

'D' Section
Day Lakes
Monday JENNYS
Tuesday TREWATERS
Wednesday TWIN OAKS [Pegs 19-36]
Thursday CANAL | ACORN
Anglers
Steve Bee Paul Cripps Kurtis Garrish
Jack Heath David Hoare Tony Holdsworth
Jack Kerin Steve Mcque Russell Peck
Dave Phillips Ken Rigby Jonathan Smith
Graham Stokes Jason Wellington Andrew Wickes
David Wilson Dave Woolgar

Gold, Bronze and Residents W/C 27th May 2019

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

lake_twinoaks_2
Gold Residents Rover Match
Monday May 27, 2019
24 Anglers Fished Twin Oaks
Open to anglers who regularly fish open matches and/or are sponsored

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Paul Deighan 134lb 08oz Wellie Ex Service Men 17 Twin Oaks Pellet feeder with 6mm & 5 meter pole
2nd Steve Taylor 102lb 09oz Fradon Flower Arangers 16 Twin Oaks Pellet feeder with 6mm pellets over micros
3rd Barry Garrish 91lb 12oz Leigh Tackle & Bait 20 Twin Oaks Margins with corn
4th Brad Hancock 87lb White Acres 22 Twin Oaks Pellet feeder with 6mm pellet
5th Des Brooks 78lb 03oz Fradon Flower Pickers 18 Twin Oaks Bomb with 4mm’s
6th Dave Brown 69lb 10oz Wellie Ex Service Men 6 Twin Oaks Short pole with banded 6mm hard pellet


lake_eery_1
Residents Rover Match
Thursday May 30, 2019
41 Anglers Fished All Waters
Open to all anglers with sections for Ladies and Juniors.

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Brad Hancock 114lb White Acres 13 Eery Bomb with 6mm pellet & 13 meters with pellet
2nd Nick Collier 111lb 08oz White Acres 12 Canal Short pole with maggots shallow
3rd Dave Brown 102lb 10oz Wellie Ex Servicemans Club 26 Trelawney Short pole with 6mm hard pellets
4th Steve Taylor 92lb 12oz Radon Flower Pickers Club 10 Acorn Short pole with 8mm hard pellet
5th Wayne Box 91lb 07oz White Acres 17 Twin Oaks
6th Tony Oatley 81lb 10oz White Acres 13 Trelawney
Women
1st Emily Davies 15lb 14oz 13 Trelawney
Juniors
1st Alfie Bourne 54lb 09oz 25 Twin Oaks


Bag Some Prizes

  • A place on Winners’ Week – enjoy a Free 7 night holiday, including a mini festival for all this season’s resident match winners
  • Cash prizes for winners of the Gold Pool, Bronze Pool and rover Match (senior section)
  • An invitation to fish our Preston Innovations Festival
  • Prizes for every angler who weighs in at the Rover Match

Guru Festival 2019 full results

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Welcome to the Guru festival 2019, this week the festival is running with 180 anglers all fishing for 5 days, looks like the sun is going to shine all week and fingers crossed for a great weeks fishing.

Day One

Pollawyn

First on the lake today was Adam Lee with 185lb from peg 45, Adam was swinging shallow most of the day. Second was Luke Gasson from peg 27 with 75lb 2oz and third on the day was Ritchie Hull from peg 23 weighing in with 68lb 4oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Steve Conway   7 9   55lb 10oz
B   Ritchie Hull   23 9   68lb 4oz
C   Adam Lee   45 9   185lb  
D   David Crandon   35 9   62lb 12oz
Twin Oaks | Trelawney

First on day one was John Hannam from peg 36 Twin Oaks, John fished with caster shallow with a weigh of 187lb 4oz, Second on the day was Nathan Watson from peg 16 Twin Oaks with 180lb 10oz catching with maggot down edge and maggot over and third was Adam Rooney from peg 24 Twin Oaks with 136lb 2oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Nathan Watson 16 Twin Oaks 9   180lb 10oz
B   John Hannam 36 Twin Oaks 9   187lb 4oz
C   Nick Jones 8 Trelawney 9   70lb  
D   Kevin Wadge 26 Trelawney 9   106lb 6oz
Jennys | Trewaters

First overall today was Lee Riley with 100lb 2oz, from peg 49 Trewaters. Second was Grant Albutt with 98lb 10oz from peg 2 Jennys, and third on the lake was Francis O’Reilly from peg 35 Trewaters with 86lb 8oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Grant Albutt 2 Jennys 9   98lb 10oz
B   Stuart Woods 16 Jennys 9   47lb 7oz
C   Francis O’Reilly 35 Trewaters 9   86lb 8oz
D   Lee Riley 49 Trewaters 9   100lb 2oz
Porth

First today was Mickey Williams from peg 33, with 16lb 4oz. Second on the day was Jon Whincup from peg 23 with 13lb 7oz, and third was Jason Collins from peg 34 with 12lb 9oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Jon Whincup   23 9   13lb 7oz
B   Mickey Williams   33 9   16lb 4oz
C   Martin Johnson   78 9   11lb 6oz
D   Sam Powell   83 9   8lb 11oz
Bolingey

First on the day was Martyn Rogers from peg 32 with 132lb 10oz. Second on the day was Matt Gronow from peg 19 with 108lb 2oz and third was Lewis Fensom from peg 2 with 98lb 3oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Lewis Fensom   2 9   98lb 3oz
B   Martin Rogers   32 9   132lb 10oz
C   Matt Gronow   19 9   108lb 2oz
D   Tom Cole   16 9   64lb 2oz
Top Results
Name Points Weight
1st John Hannam 9 187lb 4oz
2nd Adam Lee 9 185lb  
3rd Nathan Watson 9 180lb 10oz
4th Martin Rogers 9 132lb 10oz
5th Matt Gronow 9 108lb 2oz
6th Kevin Wadge 9 106lb 6oz
7th Lee Riley 9 100lb 2oz
8th Grant Albutt 9 98lb 10oz
9th Lewis Fensom 9 98lb 3oz
10th Francis O’Reilly 9 86lb 8oz
11th Nick Jones 9 70lb  
12th Ritchie Hull 9 68lb 4oz
13th Tom Cole 9 64lb 2oz
14th David Crandon 9 62lb 12oz
15th Steve Conway 9 55lb 10oz
16th Stuart Woods 9 47lb 7oz
17th Mickey Williams 9 16lb 4oz
18th Jon Whincup 9 13lb 7oz
19th Martin Johnson 9 11lb 6oz
20th Sam Powell 9 8lb 11oz

Day Two

Pollawyn

First on the lake today was Luke Sorokin with 68lb from peg 35, Luke fished meat short and pellet long. Second was Gary Thomas from peg 14 with 65lb 2oz fishing the long pole with pellet and third on the day was Gary Vincent from peg 27 weighing 62lb 14oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Martin Rogers   12 9   53lb 6oz
B   Gary Thomas   14 9   65lb 2oz
C   Gary Vincent   27 9   62lb 14oz
D   Luke Sorokin   35 9   68lb  
Twin Oaks | Trelawney

First today was Frankie Gianoncelli from peg 4 Trelawney, Frankie fished shallow with caster dobbing meat with 191lb 10oz, Second on the day was Ritchie Hull from peg 6 Trelawney with 189lb 7oz catching on the method feeder and at five meter pole with meat and worm down the edge, and third was Gareth Gronow from peg 20 Twin Oaks with 150lb 14oz catching on the bomb and bread and worm down the edge.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Chris Kitchin 14 Twin Oaks 9   130lb 10oz
B   Gareth Gronow 20 Twin Oaks 9   150lb 14oz
C   Frankie Gianoncelli 4 Trelawney 9   191lb 10oz
D   Steve Conway 29 Trelawney 9   135lb 14oz
Jennys | Trewaters

First overall today John Hannam with 97lb 14oz, from peg 19 Jenny’s. Second was Dan Bennett with 88lb 4oz from peg 47 Trewaters and third on the lake was Ben Hagg from peg 31 Trewaters with 82lb 10oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Kevin Wadge 2 Jennys 9   78lb 12oz
B   Shaun Sanders 18 Jennys 9   70lb 10oz
C   John Hannam 19 Trewaters 9   97lb 14oz
D   Dan Bennett 47 Trewaters 9   88lb 4oz
Porth

First on the day was Lee Riley from peg 82 with 23lb 14oz, Lee caught at 13 metres with worm. Joint second on the day was Nigel Swallow from peg 86 with 21lb 2oz, and John Harvey from peg 32, also with 21lb 2oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Francis O’Reilly   20 9   15lb 8oz
B   John Harvey   32 9   21lb 2oz
C   Robbie Griffiths   74 9   15lb 12oz
D   Lee Riley   82 9   23lb 14oz
Bolingey

First on the day was Phil Canning from peg 31 with 216lb 12oz, Phil caught in the margins with maggots. Second on the day was Martin Johnson from peg 20 with 181lb 5oz, Martin caught on the method feeder and third was Pete Franklin from peg 14 with154lb 2oz, catching on the method feeder and in the margins with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Mickey Williams   2 9   136lb 4oz
B   Martin Johnson   20 9   181lb 5oz
C   Pete Franklin   14 9   154lb 2oz
D   Phil Canning   31 9   216lb 12oz
Top Results
Name Points Weight
1st John Hannam 18 285lb 2oz
2nd Martin Johnson 18 192lb 11oz
3rd Steve Conway 18 191lb 8oz
4th Martin Rogers 18 186lb  
5th Kevin Wadge 18 185lb 2oz
6th Mickey Williams 18 152lb 8oz
7th Lee Riley 18 124lb  
8th Francis O’Reilly 18 102lb  
9th Ritchie Hull 17 257lb 11oz
10th Frankie Gianoncelli 17 245lb  
11th Chris Kithcin 17 189lb 12oz
12th Luke Sorokin 17 162lb 10oz
13th Jon Whincup 17 151lb 5oz
14th Adam Lee 16 290lb 12oz
15th Phil Canning 16 228lb 7oz
16th Dan Bennett 16 180lb 6oz
17th Phillip Morris 16 150lb 3oz
18th Jason Collins 16 147lb 7oz
19th Sam Powell 16 136lb 13oz
20th Wayne Sharman 16 94lb 12oz

Day Three

Pollawyn

First on the lake today was Mickey Williams with 106lb 12oz from peg 24, Mickey spent most of his day fishing shallow with pellet. Second was Jon Whincup from peg 14 with 82lb 4oz, Jon also fished shallow with pellet and third on the day was Phil Canning from peg 48 weighing 77lb 14oz fishing to the bank on pellet.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Gavin Bridge   6 9   57lb 12oz
B   Mickey Williams   24 9   106lb 12oz
C   Gary Webber   27 9   55lb 8oz
D   Phil Canning   48 9   77lb 14oz
Twin Oaks | Trelawney

First on the day was Lewis Fensom from peg 32 Trelawney, Ryan fished the long pole at 13 metres and shallow with pellet with 174lb 14oz, Second on the day was Tony Evans from peg 17 Twin Oaks with 154lb 14oz catching shallow with pellet and third was Luke Sorokin from peg 28 Trelawney with 97lb 3oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Tony Evans 17 Twin Oaks 9   159lb 14oz
B   Tom Cole 20 Twin Oaks 9   92lb 6oz
C   Alan Reynolds 4 Trelawney 9   81lb 6oz
D   Lewis Fensom 32 Trelawney 9   174lb 14oz
Jennys | Trewaters

First overall John Burchall with 94lb 12oz, from peg 31Trewaters. Second was Paul Tidball with 93lb 10oz from peg 1 Jennys, fishing the bomb and meat, Third on the lake was Will Reynolds on Trewaters with 81lb 12oz from peg 41.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Paul Tidball 1 Jennys 9   91lb 10oz
B   Gareth Gronow 13 Jennys 9   47lb 5oz
C   John Burchall 31 Trewaters 9   94lb 12oz
D   Will Reynolds 41 Trewaters 9   81lb 12oz
Porth

First on the day was Alan Scotthorne from peg 38 with 20lb 12oz, fishing the 13 metre pole with maggot, and bomb and worm. Second on the day was Nick Jones from peg 72 with 16lb 1oz fished the pole with maggots and third was Ryan Bennett form peg 16 with 12lb 10oz, Ryan fished short pole with maggots.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Ryan Bennett   16 9   12lb 10oz
B   Alan Scotthorne   38 9   20lb 12oz
C   Nick Jones   72 9   16lb 1oz
D   Kevin Wadge   87 9   12lb 2oz
Bolingey

First on the day was Paul Holland from peg 29 with 226lb 9oz, Paul fished the margins with pellet. Second on the day was Robert Taylor from peg 34 with197lb 6oz fishing shallow with pellet and third was Tony Curd from peg 19 with 166b 8oz, fishing short with meat.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Robert Taylor   34 9   197lb 6oz
B   Robbie Griffiths   16 9   143lb 2oz
C   Tony Curd   19 9   166lb 8oz
D   Paul Holland   29 9   226lb 9oz
Top Results
Name Points Weight
1st John Hannam 27 297lb 3oz
2nd Mickey Williams 27 259lb 4oz
3rd Kevin Wadge 27 197lb 4oz
4th Martin Johnson 26 255lb 9oz
5th Francis O’Reilly 26 229lb 6oz
6th Phil Canning 25 306lb 5oz
7th Luke Sorokin 25 259lb 13oz
8th Martin Rogers 25 241lb 8oz
9th Lee Riley 25 236lb 12oz
10th Jon Whincup 25 233lb 9oz
11th Adam Lee 24 360lb 10oz
12th Ritchie Hull 24 313lb 4oz
13th Robert Taylor 24 274lb 11oz
14th Chris Kitchin 24 253lb 12oz
15th Steve Conway 24 253lb 2oz
16th Robbie Griffiths 24 216lb 6oz
17th Nick Jones 24 141lb 7oz
18th Gary Webber 24 138lb 5oz
19th Frankie Gianoncelli 23 279lb 8oz
20th Gareth Gronow 23 235lb 12oz

Day Four

Pollawyn

First on the lake today was Paul Holland with 96lb 14oz from peg 31, Paul spent most of his day fishing pole with pellet and bomb. Second was Robbie Griffiths from peg 16 with 96lb 8oz, Robbie fished shallow with pellet and caster down edge and third on the day was Francis O’Reilly from peg 9 weighing 93lb fishing meat short and corn down edge.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Francis O’Reilly   9 9   93lb  
B   Robbie Griffiths   16 9   96lb 8oz
C   Lee Riley   45 9   44lb  
D   Paul Holland   31 9   96lb 14oz
Twin Oaks | Trelawney

First on the day was Pete Franklin from peg 16 Twin Oaks, Pete fished shallow with pellet and meat down edge with 184lb 13oz, Second on the day was Jason Collins from peg 4 Trelawney with 110lb 12oz catching shallow with caster at six metres and third was Phil Canning from peg 25 Trelawney with 104lb 9oz, Phil fished shallow with 4mm pellet.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Pete Franklin 16 Twin Oaks 9   184lb 13oz
B   Jon Whincup 30 Twin Oaks 9   84lb 4oz
C   Jason Collins 4 Trelawney 9   110lb 12oz
D   Phil Canning 25 Trelawney 9   104lb 9oz
Jennys | Trewaters

First overall today was Ivan Lord with 72lb 8oz, from peg 35Trewaters, Ivan fished pellet feeder and edge with corn. Second was Andrew Lloyd with 69lb 15oz from peg 6 Jennys, fishing shallow with pellet, and third on the lake was Peter Black on Jennys with 66lb 15oz from peg 1.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Andrew Lloyd 6 Jennys 9   69lb 15oz
B   Adam Southgate 16 Jennys 9   57lb 11oz
C   Ivan Lord 35 Trewaters 9   72lb 8oz
D   Gary Thomas 51 Trewaters 9   50lb 12oz
Porth

First on the day was Frankie Gianoncelli from peg 84 with 28lb 10oz, fishing short and long pole with worm. Joint second on the day was Stephen Bestall from peg 40 with 18lb 12oz fished the pole with maggots and Ritchie Hull from peg 38 with 18lb 12oz, Ritchie fished short pole with maggot.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Darel Faletto   21 9   10lb 4oz
B   Ritchie Hull   38 9   18lb 12oz
B   Stephen Bestall   40 9   18lb 12oz
C   Will Reynolds   79 9   17lb 7oz
D   Frankie Gianoncelli   84 9   28lb 10oz
Bolingey

First on the day was Mathew Clamp from peg 23 with 191lb 3oz, Mathew fished the short pole with maggot. Second on the day was Alan Scotthorne from peg 2 with173lb 6oz fishing long pole with worm and third was Sam Collett from peg 17 with 161b 4oz, fishing method feeder.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Alan Scotthorne   2 9   173lb 6oz
B   Sam Collett   17 9   161lb 4oz
C   Matthew Clamp   23 9   191lb 3oz
D   Ben Hagg   24 9   132lb 1oz
Top Results
Name Points Weight
1st Francis O’Reilly 35 322lb 6oz
2nd Phil Canning 34 410lb 14oz
3rd Jon Whincup 34 317lb 13oz
4th Lee Riley 34 280lb 12oz
5th Ritchie Hull 33 332lb  
6th Robbie Griffiths 33 312lb 14oz
7th John Hannam 32 339lb 11oz
8th Martin Johnson 32 331lb 1oz
9th Robert Taylor 32 323lb 11oz
10th Jason Collins 32 319lb 5oz
11th Frankie Gianoncelli 32 308lb 2oz
12th Steve Conway 32 262lb 14oz
13th Kevin Wadge 32 252lb 11oz
14th Gary Webber 32 214lb 11oz
15th Paul Holland 31 403lb 14oz
16th Adam Lee 31 372lb 3oz
17th Mickey Williams 31 307lb 2oz
18th Adam Southgate 31 252lb 13oz
19th Sam Collett 30 333lb 6oz
20th Peter Black 30 281lb 2oz

Final Day

Pollawyn

First on the lake today was Ben Hagg with 91lb 2oz from peg 26. Second was Dan Bennett from peg 22 with 57lb 4oz, and third on the day was James Cooper from peg 31 weighing 46lb 12oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Martin Holmes   7 9   35lb  
B   Dan Bennett   22 9   57lb 4oz
C   Ben Hagg   26 9   91lb 2oz
D   James Cooper   31 9   46lb 12oz
Twin Oaks | Trelawney

First on the day was Paul Holland from peg 32 Trelawney, Paul fished shallow with caster with 151lb 4oz, Second on the day was Tony Curd from peg 7 Twin Oaks with 141lb 6oz catching on the long pole with 6mm pellet and third was Ryan Shipp from peg 16 Twin Oaks with 122lb 9oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Tony Curd 17 Twin Oaks 9   141lb 6oz
B   Steve Billups 34 Twin Oaks 9   83lb C
  Grant Albutt 16 Trelawney 9   56lb 12oz D
  Paul Holland 32 Trelawney 9   151lb 4oz  
Jennys | Trewaters

First overall today was Phil Canning with 95lb 1oz, from peg 31 Trewaters. Second was Terry Harrison 89lb 14oz from peg 33 Trewaters, and third on the lake was Cliff Adams on Jennys with 89lb 3oz from peg 4.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Cliff Adams 4 Jennys 9   89lb 3oz
B   Jon Whincup 16 Jennys 9   69lb 15oz
C   Phil Canning 31 Trewaters 9   95lb 1oz
D   Martin Johnson 53 Trewaters 9   82lb 6oz
Porth

First on the day was Alex Rimmer from peg 84 with 20lb 6oz, Alex caught at 10 metres with maggot and worm. Second on the day was Neil McKinnon from peg 90 with 19lb 12oz and third was Peter Black from peg 36 with 18lb 15oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Alan Reynolds   19 9   11lb 6oz
B   Peter Black   36 9   18lb 15oz
C   Matt Gronow   73 9   18lb 10oz
D   Alex Rimmer   84 9   20lb 6oz
Bolingey

First on the day was Chris Kitchin from peg 37 with 156lb 1oz. Second on the day was Paul Turner from peg 29 with125lb 14oz and third was John Birchall from peg 18 with 120lb 10oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Chris Kitchin   37 9   156lb 1oz
B   John Burchall   18 9   120lb 10oz
C   Les Turberville   33 9   88lb 11oz
D   Paul Turner   27 9   18lb 3oz
Top Results
Name Points / Dropping Weight
1st Phil Canning 36 / 7 505lb 15oz
2nd Jon Whincup 35 / 8 387lb 12oz
3rd Francis O’Reilly 35 / 7 417lb 10oz
4th Martin Johnson 35 / 6 413lb 7oz
5th Robbie Griffiths 35 / 6 369lb 14oz
6th Mickey Williams 35 / 4 373lb  
7th Paul Holland 34 / 6 555lb 2oz
8th Frankie Gianoncelli 34 / 6 386lb 11oz
9th Lee Riley 34 / 5 374lb  
10th Ben Hagg 34 / 5 363lb 11oz
11th Jason Collins 33 / 7 369lb  
12th Chris Kitchin 33 / 5 419lb 8oz
13th Ritchie Hull 33 / 5 355lb 2oz
14th Will Reynolds 33 / 5 298lb 2oz
15th Martin Rogers 33 / 4 283lb 4oz
16th Tom Cole 33 / 1 234lb 11oz
17th Adam Lee 32 / 7 489lb 9oz
18th Robert Taylor 32 / 7 417lb 1oz
19th Peter Black 32 / 7 300lb 1oz
20th Adam Southgate 32 / 7 268lb 7oz
Tight Lines

Guru 2019 results
Guru 2019 results
Guru 2019 results

Dynamite Baits Festival 2019 full results

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569


Dynamite Baits Logo 2017Hello and welcome to the Dynamite Baits festival 2019. This year we have 143 anglers fishing Pollawyn, Twin Oaks/Trelawney, Jennys/Trewaters, Porth and Bolingey, the weather is looking up – it’s fishing well and looks like it’s going to be a good week!

Day One

Pollawyn

First on the lake today was Paul Burton with 96lb 8oz from peg 29, Paul spent most of his day fishing between the bomb and pellet waggler. Second was David Geldart from peg 15 with 79lb, Dave fished the method feeder and hook with hard pellet and third on the day was Keiran Bailey from peg 22 with a weight of 78lb 12oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Dan White   48 8   76lb 12oz
B   David Geldart   15 8   79lb  
C   Paul Burton   29 8   96lb 8oz
D   Lee Prophet   45 8   76lb 3oz
Twin Oaks | Trelawney

First on day one was Tony Watson from peg 8 Trelawney, Tony fished shallow with pellet with 120lb 4oz, Second on the day was Peter Black from peg 34 Twin Oaks with 140lb, Peter swapped between fishing the method feeder and in the margins with meat and third was Alex Docherty from peg 10 Trelawney with 98lb 12oz, Alex fished between the method feeder and shallow.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Darren Webster 14 Twin Oaks 8   93lb 4oz
B   Peter Black 34 Twin Oaks 8   104lb  
C   Tony Watson 8 Trelawney 8   120lb 4oz
D   Steve Organ 23 Trelawney 8   88lb 15oz
Jennys | Trewaters

First overall was Craig Edmunds with 131lb 4oz from peg 31 Jennys, Craig fished the pellet wagg and down the edge with worm. Second was Kevin Wadge with 113lb 14oz from peg 49 Trewaters fishing the pellet feeder and with pellet also down the edge and third was Tony Gilbert with 110lb 9oz from peg 53 Trewaters, Tony fished pellet feeder with 6mm pellet.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Craig Bate 8 Jennys 8   43lb 7oz
B   Ritchie Hull 17 Jennys 8   86lb  
C   Craig Edmunds 31 Trewaters 8   131lb 4oz
D   Kevin Wadge 49 Trewaters 8   113lb 14oz
Porth

First on the day was Andy Power from peg 39 with 50lb 6oz. Second on the day was Jon Parkes from peg 38 with 38lb 12oz and third was Roy Penkethman from peg 86 with 34lb.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Tom Edwards   19 8   31lb 12oz
B   Andy Power   39 8   50lb 6oz
C   Andy Geldart   75 8   22lb 6oz
D   Roy Penkethman   86 8   34lb  
Bolingey

First on the day was Jon Jowett from peg 37 with 214lb 6oz, John fished the margins with maggots and short pole with pellet. Second on the day was Paul Holland from peg 24 with165lb 14oz swapping between the long pole with pellets and margins and third was David Crandon from peg 4 with 146lb 4oz, David fished pellet short and corn in the margins.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Jon Jowett   37 8   214lb 6oz
B   Chris Barley   21 8   93lb 15oz
C   Steve Barraclough   15 8   141lb 10oz
D   Paul Holland   24 8   165lb 14oz
Top Results
Name Points Weight
1st Jon Jowett 8 214lb 6oz
2nd Paul Holland 8 165lb 14oz
3rd Steve Barraclough 8 141lb 10oz
4th Craig Edmunds 8 131lb 4oz
5th Tony Watson 8 120lb 4oz
6th Kevin Wadge 8 113lb 14oz
7th Peter Black 8 104lb  
8th Paul Burton 8 96lb 8oz
9th Chris Barley 8 93lb 15oz
10th Darren Webster 8 93lb 4oz
11th Steve Organ 8 88lb 15oz
12th Ritchie Hull 8 86lb  
13th Dave Geldart 8 79lb  
14th Dan White 8 76lb 12oz
15th Lee Prophet 8 76lb 3oz
16th Andy Power 8 50lb 6oz
17th Craig Bate 8 43lb 7oz
18th Roy Penkethman 8 34lb  
19th Tom Edwards 8 31lb 12oz
20th Andy Geldart 8 22lb 6oz

Day Two

Pollawyn

First on the lake today was James Dent with 142lb from peg 16, James spent most of his day on the method feeder. Second was Steve Barraclough from peg 18 with 116lb 8oz and third on the day was Paul Holland from peg 21 with a weight of 87lb 2oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Jack Heath   7 8   70lb 8oz
B   Paul Holland   21 8   87lb 2oz
C   James Dent   16 8   142lb  
D   Ben Bell   45 8   61lb 8oz
Twin Oaks | Trelawney

First on day one was Harry Billing from peg 8 Trelawney, Harry fished short with pellet catching 140lb 9oz, Second on the day was John Hannam from peg 26 Twin Oaks with 132lb, John swapped between the lead and pellet feeder and third was Mick Howells from peg 12 Twin Oaks with 111lb 14oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Mick Howells 12 Twin Oaks 8   111lb 14oz
B   John Hannam 26 Twin Oaks 8   132lb  
C   Harry Billing 8 Trelawney 8   140lb 9oz
D   Paul Burton 25 Trelawney 8   74lb 12oz
Jennys | Trewaters

First overall was Peter Black with 106lb from peg 21 Trewaters and second was Simon Fry with 103lb 11oz from peg 20 Jenny’s fishing at four metres with paste and margins on worm over GB and third was Darren Webster with 91lb 2oz from peg 29 Trewaters.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Matt Tomes 7 Jennys 8   52lb 2oz
B   Simon Fry 20 Jennys 8   103lb 11oz
C   Peter Black 21 Trewaters 8   106lb  
D   Ian Hudson 51 Trewaters 8   63lb 14oz
Porth

First on the day was Dave Williamson from peg 87 with 41lb 6oz, Second on the day was Craig Edmunds from peg 39 with 40lb 14oz, and third was Kevin Wadge from peg 19 with 37lb 12oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Kevin Wadge   19 8   37lb 12oz
B   Craig Edmunds   39 8   40lb 14oz
C   John Macklin   78 8   13lb 1oz
D   Dave Williamson   87 8   41lb 6oz
Bolingey

First on the day was Andy Geldart from peg 37 with 206lb, Andy fished the margins with corn over pellet. Second on the day was Tom Edwards from peg 12 with185lb 6oz, Tom fished method feeder and at 7 metres with paste and third was Andy Power from peg 11 with 177lb 10oz, Andy fished the feeder and long pole shallow.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Andy Geldart   37 8   206lb  
B   Bruce Goulding   16 8   134lb 5oz
C   Tom Edwards   12 8   185lb 6oz
D   Nick Speed   26 8   116lb 12oz
Top Results
Name Points Weight
1st Paul Holland 16 253lb  
2nd Andy Geldart 16 228lb 6oz
3rd Tom Edwards 16 217lb 2oz
4th Peter Black 16 210lb  
5th Craig Edmunds 16 172lb 2oz
6th Paul Burton 16 171lb 4oz
7th Kevin Wadge 16 151lb 10oz
8th Steve Barraclough 15 258lb 2oz
9th James Dent 15 250lb 9oz
10th Andy Power 15 228lb  
11th Harry Billing 15 212lb 11oz
12th Darren Webster 15 184lb 6oz
13th Chris Barley 15 171lb 9oz
14th Ben Bell 15 147lb 13oz
15th Nick Speed 15 141lb 14oz
16th Jon Jowett 14 266lb 10oz
17th John Hannam 14 192lb 3oz
18th Dave Geldart 14 185lb  
19th Jack Heath 14 178lb 3oz
20th Tony Watson 14 175lb 6oz

Day Three

Pollawyn

First on the lake today was Roy Penkethman with 106lb 14oz from peg 28, Roy spent most of his day on the method feeder. Second was Nick Speed from peg 22 with 96lb 8oz and third on the day was Tom Edwards from peg 23 with a weight of 88lb 4oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Andy Power   11 8   78lb 6oz
B   Nick Speed   22 8   96lb 8oz
C   Roy Penkethman   28 8   106lb 14oz
D   Nick Collier   19 8   44lb 10oz
Twin Oaks | Trelawney

First today was Nathan Watson from peg 14 Trelawney, Nathan caught on caster shallow and down the edge weighing in with 138lb 4oz, Second on the day was Tony Evans from peg 16 Trelawney with 125lb 12oz, Tony spent all day fishing caster short and third was Chris Barley from peg 34 Twin Oaks with 119lb 4oz fishing the margins with worm and corn and meat short.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Paul Holland 8 Twin Oaks 8   107lb 4oz
B   Chris Barley 34 Twin Oaks 8   119lb 4oz
C   Nathan Watson 14 Trelawney 8   138lb 4oz
D   Lee Turner 23 Trelawney 8   78lb  
Jennys | Trewaters

First overall was Sam Collett with 141lb 10oz from peg 29 Trewaters, Sam caught short with 4mm and 6mm pellet and pellet feeder across, second was Dave Geldart with 98lb 15oz from peg 20 Jenny’s and third was Andrew Lloyd with 86lb 2oz from peg 21 Trewaters, Andrew caught with meat and corn short at 5 metres.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Dan White 9 Jennys 8   60lb 10oz
B   Dave Geldart 20 Jennys 8   98lb 15oz
C   Sam Collett 29 Trewaters 8   141lb 10oz
D   Lee Prophet 51 Trewaters 8   80lb 3oz
Porth

First on the day was Simon Fry from peg 39 with 42lb 8oz. Second on the day was Martyn Robson from peg 20 with 28lb 4oz and third was Gary Vincent from peg 88 with 27lb 10oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Martyn Robson   20 8   28lb 4oz
B   Simon Fry   39 8   42lb 8oz
C   Mark Hayes   76 8   17lb 2oz
D   Gary Vincent   88 8   27lb 10oz
Bolingey

First on the day was Ritchie Hull from peg 22 with 138lb 9oz, Ritchie fished the short pole and the margins with meat. Second on the day was Kevin Wadge from peg 37 with 136lb 5oz, Kevin fished short pole with paste and third was Darren Cox from peg 15 with 131lb 15oz, Darren fished the long pole with pellet and short pole with meat.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Kevin Wadge   37 8   136lb 5oz
B   Ritchie Hull   22 8   138lb 9oz
C   Darren Cox   15 8   131lb 15oz
D   Ivan Lord   28 8   100lb 10oz
Top Results
Name Points Weight
1st Paul Holland 24 360lb 4oz
2nd Kevin Wadge 24 287lb 15oz
3rd Andy Power 23 306lb 6oz
4th Tom Edwards 23 305lb 6oz
5th Chris Barley 23 290lb 13oz
6th Nick Speed 23 238lb 6oz
7th Paul Burton 23 233lb 14oz
8th Steve Barraclough 22 370lb 2oz
9th Sam Collett 22 314lb 4oz
10th Andy Geldart 22 307lb 8oz
11th Dave Geldart 22 283lb 15oz
12th Harry Billing 22 273lb 11oz
13th Darren Cox 22 206lb 7oz
14th Craig Edmunds 21 279lb 14oz
15th Andrew Lloyd 21 248lb 7oz
16th Ben Bell 21 247lb 3oz
17th Jack Heath 21 246lb 7oz
18th Roy Penkethman 21 228lb 1oz
19th Peter Black 21 224lb 14oz
20th Simon Fry 21 218lb 11oz

Day Four

Pollawyn

First on the lake today was Ritchie Hull with 87lb 8oz from peg 22, Ritchie swapped between 16 metres across to the island and short with meat. Second was Craig Edmunds from peg 14 with 82lb 10oz, Craig fished the waggler shallow and pole on the deck and third on the day was Tony Gilbert from peg 45 with a weight of 79lb 2oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Nathan Fox   3 8   42lb 6oz
B   Ritchie Hull   22 8   87lb 8oz
C   Gary Webber   25 8   69lb 14oz
D   Tony Gilbert   45 8   79lb 2oz
Twin Oaks | Trelawney

First on day one was Nick Speed from peg 14 Twin Oaks fishing feeder yellow washter and down the edge with meat weighing in with 147lb 4oz, Second on the day was Andy Power from peg 6 Twin Oaks with 143lb 8oz, Andy fished on caster short and third was Alan Donnelly from peg 26 Twin Oaks with 139lb 8oz, alan fished bomb and pellet and at 4 metres with meat.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Nick Speed 14 Twin Oaks 8   147lb 4oz
B   Alan Donnelly 26 Twin Oaks 8   139lb 8oz
C   Tom Edwards 8 Trelawney 8   110lb  
D   Mark Richardson 22 Trelawney 8   84lb  
Jennys | Trewaters

First overall was Francis O’Reilly with 147lb 7oz from peg 33 Trewaters. Second was David Crandon with 100lb 6oz from peg 43 Trewaters fishing and third was James Dent with 92lb 2oz from peg 37 Trewaters.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Jon Stevens 9 Jennys 8   71lb 1oz
B   Chris Barley 15 Jennys 8   83lb 10oz
C   Francis O’Reilly 33 Trewaters 8   147lb 7oz
D   David Crandon 43 Trewaters 8   100lb 6oz
Porth

First on the day was Dan Smith from peg 34 with 41lb 8oz, on the method feeder. Second on the day was Sam Collett from peg 23 with 32lb 2oz, Sam also fished the method feeder and third was Keith Wilcox from peg 82 with 24lb 11oz .

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Sam Collett   23 8   32lb 2oz
B   Dan Smith   34 8   41lb 8oz
C   Dan White   78 8   24lb 3oz
D   Keith Wilcox   82 8   24lb 11oz
Bolingey

First on the day was George Organ from peg 35 with 154lb 12oz, George fished the margins with corn and worm. Second on the day was Simon Fry from peg 29 with128lb swapping between the pellet short and margins with worm and third was Andy Reid from peg 22 with 122lb 11oz, Andy spent most of his day fishing the short pole with meat and margins with worm.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   George Organ   35 8   85lb 11oz
B   Andy Reid   22 8   122lb 11oz
C   Alex Docherty   11 8   107lb 5oz
D   Simon Fry   29 8   128lb  
Top Results
Name Points Weight
1st Tom Edwards 31 415lb 6oz
2nd Nick Speed 31 385lb 10oz
3rd Chris Barley 31 374lb 7oz
4th Andy Power 30 449lb 14oz
5th Paul Holland 30 424lb 10oz
6th Sam Collett 30 346lb 6oz
7th Kevin Wadge 30 327lb 7oz
8th Steve Barraclough 29 435lb 9oz
9th Simon Fry 29 346lb 11oz
10th Harry Billing 29 291lb 11oz
11th Darren Cox 29 261lb 11oz
12th Andy Geldart 28 440lb 15oz
13th Craig Edmunds 28 362lb 8oz
14th Roy Penkethman 28 328lb 5oz
15th Ritchie Hull 28 316lb 4oz
16th James Dent 27 433lb 7oz
17th Jack Heath 27 329lb 13oz
18th Tony Gilbert 27 316lb 5oz
19th Tony Watson 27 281lb 11oz
20th Martyn Robson 27 273lb 11oz

Final Day

Pollawyn

First on the lake today was Tony Butler with 86lb 14oz from peg 48. Second was Peter Black from peg 31 with 69lb 2oz and third on the day was Simon Fry from peg 7 with a weight of 67lb 12oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Tony Butler   48 8   86lb 14oz
B   Alex Docherty   14 8   45lb 6oz
C   Tony Watson   29 8   64lb 8oz
D   Peter Black   31 8   69lb 2oz
Twin Oaks | Trelawney

First on day was Kevin Wadge from peg 4 Twin Oaks, fishing down edge with worm weighing in with 183lb 8oz, Second on the day was Darren Cox from peg 6 Trelawney with 167lb 8oz fishing at 6 metres shallow with caster and short pole with meat, and third was Tony Gilbert from peg 8 Twin Oaks with 135lb 10oz, Tony fished method feeder and down edge with maggot.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Kevin Wadge 4 Twin Oaks 8   183lb 3oz
B   Steve Conway 24 Twin Oaks 8   102lb 3oz
C   Darren Cox 6 Trelawney 8   167lb 8oz
D   Craig Edmunds 25 Trelawney 8   109lb 4oz
Jennys | Trewaters

First overall was Andy Power with 134lb from peg 27 Trewaters. Second was Jon Arthur with 113lb 14oz from peg 31 Trewaters and third was Andy Geldart with 113lb 14oz from peg 53 Trewaters.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Danny Scott 5 Jennys 8   94lb 7oz
B   Bradley Smith 18 Jennys 8   89lb 12oz
C   Andy Power 27 Trewaters 8   134lb  
D   Andy Geldart 53 Trewaters 8   113lb 14oz
Porth

First on the day was Paul Holland from peg 84 with 58lb 10oz. Second on the day was James Dent from peg 38 with 53lb 1oz and third was Sandra Scotthorne from peg 87 with 27lb 3oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Steve Barraclough   24 8   14lb 6oz
B   James Dent   38 8   53lb 1oz
C   Nathan Watson   72 8   19lb 11oz
D   Paul Holland   84 8   58lb 10oz
Bolingey

First on the lake today was Sam Collett with 255lb 4oz from peg 5, Sam fished paste short. Second was Andrew Lloyd from peg 36 with 172lb 13oz, Andrew fished short with meat and margins with corn and third on the day was Dave Geldart from peg 37 with a weight of 145lb 15oz fishing the margins with corn.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
A   Sam Collett   5 8   255lb 4oz
B   Ben Evendon   22 8   131lb 3oz
C   Paul Burton   15 8   133lb 10oz
D   Mick Howells   26 8   136lb 14oz
Top Results
Name Points/Dropping Weight
1st Kevin Wadge 32/6 510lb 15oz
2nd Paul Holland 32/6 483lb 4oz
3rd Sam Collett 31/7 601lb 10oz
4th Andy Power 31/7 583lb 14oz
5th Chris Barley 31/7 398lb 1oz
6th Tom Edwards 31/6 518lb 5oz
7th Nick Speed 31/5 486lb 8oz
8th Craig Edmunds 31/5 471lb 12oz
9th Simon Fry 31/5 414lb 7oz
10th Paul Burton 31/4 375lb 15oz
11th Dan White 31/3 352lb 8oz
12th Steve Barraclough 30/7 449lb 15oz
13th Darren Cox 30/7 429lb 3oz
14th Andy Geldart 30/6 554lb 13oz
15th James Dent 30/5 486lb 8oz
16th Ritchie Hull 30/4 417lb 4oz
17th Harry Billing 29/6 415lb 14oz
18th Tony Watson 29/6 346lb 3oz
19th Tony Gilbert 29/5 451lb 15oz
20th Roy Penkethman 29/5 368lb 11oz

Massive congratulations to Kevin Wadge on his 2019 Dynamite festival win, and a great big thank you to Dynamite Baits for the sponsorship prizes and support, great year so far and we are looking forward to 2020.

Tight Lines

Guru 2019 festival draw

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Every competitor in the Guru 2019 2018 festival!

'A' Section
Day Lakes
Monday POLLAWYN
Tuesday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Wednesday JENNYS | TREWATERS
Thursday PORTH
Friday BOLINGEY
Anglers
Noddy Ball Stephen Bestall Nigel Bond
John Burchall Steve Conway Bob Conway
David Crandon Andrew Crocker Chris Downs
Gary Evans Darel Faletto Luke Gasson
Frankie Gianoncelli Kevin Goldenburgh Gareth Gronow
Ritchie Hull Chris Kitchin Adam Lee
Stephen Paul Paul Reynolds William Reynolds
Dave Richardson Des Shipp Lee Simmons
David Smith Ricky Spence Darren Stonehouse
Atila Szekeres Paul Taylor Paul Tidball
David Turberville Leslie Turberville Paul Turner
Nick Veale Adrian Westgate Martin White

'B' Section
Day Lakes
Monday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Tuesday JENNYS | TREWATERS
Wednesday PORTH
Thursday BOLINGEY
Friday POLLAWYN
Anglers
Roy Beasley Ryan Bennett Dan Bennett
Graham Brownlie Tony Butler Mathew Clamp
Sam Collett James Cooper Simon Davis
Alan Davis Kingsley Davis Andrew Eagle
Gerry Foley Dean Gregory Ben Hagg
John Hannam Dean Hodder Claire Hollis
Martin Holmes James Holmes Pete Joiner
Geoff Jones Nick Jones Mick Matlock
Steve Matlock Philip Morris David Pritchard
Mark Richardson Adam Rooney Shaun Sanders
Tony Sarginson Alan Scotthorne Kevin Wadge
Robin Walker Nathan Watson Albert Williams

'C' Section
Day Lakes
Monday JENNYS | TREWATERS
Tuesday PORTH
Wednesday BOLINGEY
Thursday POLLAWYN
Friday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Anglers
Grant Albutt Robert Arden Harry Billing
Steve Billups David Bradshaw Phil Croxford
Tony Curd Steve Ellis Nathan Fox
Robbie Griffiths John Harvey Will Hayes
Paul Holland Anthony Jankowski Billy Mckinlay
Gerald Mills Ricky Mills Steve Norbury
Francis O’Reilly Rob Peel Stuart Richards
Lisa Richards Lee Riley Daniel Robinson
Wayne Sharman Ryan Shipp Nathan Spain
Shannon Swallow Nigel Swallow Robert Taylor
Bryan Travis David Wilde Stuart Woods
Andy Woods Paul Yates Michael Yates

'D' Section
Day Lakes
Monday PORTH
Tuesday BOLINGEY
Wednesday POLLAWYN
Thursday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Friday JENNYS | TREWATERS
Anglers
Cliff Adams Keiran Bailey Gavin Bridge
Dave Bruton Phil Canning Dave Careless
Andy Careless Brett Chapman Jason Collins
Stefan Davies Luke Fone Pete Franklin
Daniel Gavan Simon Gould Terry Harrison
Marcus Harrison David Hitchman Ryan Hodgson
Martin Johnson Mick Keene Ben Lockwood
Ian Maltby Kelvin Mills Clive Nada
Neil Pickford Bill Pitman Sam Powell
Richard Richman Tony Rodgers Cliff Skyrme
Gary Webber Andy Weston John Whincup
Derek White Mickey Williams

'E' Section
Day Lakes
Monday BOLINGEY
Tuesday POLLAWYN
Wednesday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Thursday JENNYS | TREWATERS
Friday PORTH
Anglers
Craig Bate Tom Cole Phil Coventry
Kevin Cox Colin Dumphy Tony Evans
Lewis Fensom Mark Gallagher Wayne Garnett
Bruce Goulding Maria Green Nick Green
Matt Gronow Duane Hale Robbie Harbour
Alan Harrison Dave Lewis Andrew Lloyd
Ivan Lord Darren Marder Colin Marshall
Neil Mckinnon Derek Newson Phil Porter
Colin Reeves Ashley Reeves Alan Reynolds
Alex Rimmer Geoff Ringer Simon Rogers
Gary Smith Luke Sorokin Adam Southgate
Gary Thomas Gary Vincent

Gold, Bronze, Residents and Bolingey W/C 6th May 2019

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

lake_twinoaks_3
Gold Residents Rover Match
Monday May 06, 2019
86 Anglers Fished Twin Oaks, Canal, Trelawney and Jennys
Open to anglers who regularly fish open matches and/or are sponsored

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Daz Newman 168lb 10oz Leegem 15 Twin Oaks Method feeder with 6mm & 13 meter pole with paste
2nd Ian Sutton 85lb 12oz Iffers A.C. 20 Twin Oaks Pellet feeder with 6mm pellets over micros
3rd John Stone 79lb 08oz Barnstone 20 Canal Long pole with paste & margins with corn
4th Andy Maitland 76lb 07oz White Acres 20 Trelawney Long pole with 6mm pellet
5th Dan Ballan 75lb 12oz Gravel Hill Angling 27 Twin Oaks Long pole shallow with 4mm’s
6th Dave Taffs 71lb 09oz Ockendon Bait & Tackle 16 Jennys Pellet feeder with banded 6mm hard pellet


lake_twinoaks_1
Bronze Residents Rover Match
Wednesday May 08, 2019
34 Anglers Fished Twin Oaks and Acorn
Open to anglers who have never won a 30+ pegged open match and aren’t sponsored

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Craig Mawson 74lb 09oz Roundhill A.C. 28 Twin Oaks Margins with corn
2nd Paul Brazendale 60lb 12oz Wigan 22 Twin Oaks Top 5 kit with paste
3rd Scott Pincher 53lb 04oz Roundhill A.C. 34 Twin Oaks Top 5 kit with paste
4th Robie Mawson 45lb 05oz Castleford 12 Twin Oaks Method feeder with micro pellets
5th Ian Turner 43lb 10oz Barrow Hill A.C. 21 Twin Oaks Short pole with paste
6th Colin Reade | Grant Thorne 42lb 06oz 0 Twin Oaks


lake_trelawney_2
Residents Rover Match
Thursday May 09, 2019
121 Anglers Fished All Waters
Open to all anglers with sections for Ladies and Juniors.

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Daz Newman 82lb 06oz Leegem 16 Trelawney Pellet feeder with 6mm & 13 meters with paste
2nd Frank Hayhurst 82lb Macks Angling 29 Twin Oaks Method feeder with 8mm pellets
3rd Richard Evans 78lb 02oz Tackle Shack 21 Pollawyn Long pole with 6mm hard pellets
4th Neil Hurst 75lb 07oz Ackworth A.C. 13 Twin Oaks Short pole with 8mm hard pellet
5th Martin Williams 74lb 12oz Ackworth A.C. 13 Eery Pellet feed with some margin fish late
6th Lee Richardson 72lb 03oz Fitton Hill Anglers 13 Trelawney Short pole with 6mm pellets
Ladies
1st Kim Merry 25lb 04oz 10 Trelawney


Garbolino Bolingey Match
Friday May 10, 2019
36 Anglers Fished Bolingey
Open only to Parkdean Resorts residents.

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Dan Ballan 137lb 38 Bolingey Long pole and margins with corn
2nd Ellis Leigh 124lb 12oz 35 Bolingey Short pole with pellet
3rd Neil Hurst 119lb 02oz 8 Bolingey Pellet feeder & margins with pellet
4th Andrew Crawley 106lb 14oz 4 Bolingey Long pole & margins with 6mm pellet


Bag Some Prizes

  • A place on Winners’ Week – enjoy a Free 7 night holiday, including a mini festival for all this season’s resident match winners
  • Cash prizes for winners of the Gold Pool, Bronze Pool and rover Match (senior section)
  • An invitation to fish our Preston Innovations Festival
  • Prizes for every angler who weighs in at the Rover Match

Dynamite Baits 2019 Festival Draw

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

Every competitor in the Dynamite Baits 2019 festival!

'A' Section
Day Lakes
Monday POLLAWYN
Tuesday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Wednesday JENNYS | TREWATERS
Thursday PORTH
Friday BOLINGEY
Anglers
Geoff Ball Harry Billing Rob Brennan
Paul Burton Sam Collett Ben Evendon
Darel Faletto David Geldart Jim Gladstone
Peter Gosling Ian Greenfield John Hannam
John Harrison Mick Howells John Light
Andrew Lloyd Donald Mclean Lew Nightingale
Lee Prophet Stephen Prophet Keiran Rich
Dave Richardson Julia Samways Mick Shepherd
Dan Smith Gary Smith Mick Wells
Dan White Keith Wilcox

'B' Section
Day Lakes
Monday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Tuesday JENNYS | TREWATERS
Wednesday PORTH
Thursday BOLINGEY
Friday POLLAWYN
Anglers
Lee Barnes John Barnes Peter Black
Ken Blower Tony Butler Alex Docherty
Colin Dumphy Simon Fry Mark Hayes
Gordon Hitchin Ian Hudson Nick Jones
Jason King Colin Marshall Jamie Minter
Mark Moody George Organ Steve Organ
Andy Reid Glen Richards Greg Roberts
Martyn Robson Matt Tomes Ian Victor
Greg Victor Gary Vincent Tony Watson
Adi Watts Darren Webster

'C' Section
Day Lakes
Monday JENNYS | TREWATERS
Tuesday PORTH
Wednesday BOLINGEY
Thursday POLLAWYN
Friday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Anglers
Pete Asplin Craig Bate Nigel Bond
Steve Conway Darren Cox George Crawford
Alan Davis Kingsley Davis Craig Edmunds
Nathan Fox Wayne Garnett Tony Gilbert
Ritchie Hull Mark L Johnson Pete Joiner
Ivan Lord John Macklin Cliff Prophet
Mike Smith Graham Stokes Graham Thomas
Kevin Wadge Daniel Walls Gary Webber
Phillip Webster Mark Wellington Andy Weston
Bob Williams Dave Williamson  

'D' Section
Day Lakes
Monday PORTH
Tuesday BOLINGEY
Wednesday POLLAWYN
Thursday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Friday JENNYS | TREWATERS
Anglers
Jon Arthur Paul Christie Nick Collier
Bob Conway Martin Cullip Alan Donnelly
Tom Edwards Andy Geldart Bruce Goulding
Maria Green Nick Green Micheal Hall
Alan Harrison Keith Hull Ryan Laycock
Wayne Meek Derek Newson Jon Parkes
Roy Penkethman Andy Power Alan Prophet
Mark Richardson Jason Robinson Danny Scott
Trevor Senior Dennis Seymour Bradley Smith
Nick Speed  

'E' Section
Day Lakes
Monday BOLINGEY
Tuesday POLLAWYN
Wednesday TWIN OAKS | TRELAWNEY
Thursday JENNYS | TREWATERS
Friday PORTH
Anglers
Chris Barley Steve Barraclough Ben Bell
Keith Bumford Dave Burns David Crandon
Ricky Dennis James Dent Chris Downs
Tony Evans Simon Gould Jack Heath
Robin Hedley David Hillier Paul Hoffman
Paul Holland Jon Jowett Francis O’Rreilly
Alan Scotthorne Sandra Scotthorne Jonathan Stevens
James Stevens Darren Stevens Ian Taylor
Gary Thomas Lee Turner Nathan Watson
Richard Wyatt  

Gold, Bronze and Residents W/C 29th April 2019

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569

lake_twinoaks_1
Gold Residents Rover Match
Monday April 29, 2019
18 Anglers Fished Twin Oaks
Open to anglers who regularly fish open matches and/or are sponsored

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Kev Dales 106lb 03oz Matchmans Peg Tackle Shop 14 Twin Oaks Long pole shallow pinging & short pole with corn
2nd Daz Newman 104lb 09oz Leegen 8 Twin Oaks Method feeder with 6mm pellets over micros
3rd Leon Charnock 86lb 13oz Warrington 36 Twin Oaks Long pole down the margins with maggots over micro
4th Kelvin Morton 71lb 14oz Swindon 28 Twin Oaks Short pole with corn
5th Martin Williams 64lb 02oz Northern Athletic 24 Twin Oaks Long pole shallow & pellet feeder with 4mm’s
6th Bob Slater 61lb 14oz Nomads A.C. 10 Twin Oaks Bomb with banded 6mm hard pellet


lake_twinoaks_1
Bronze Residents Rover Match
Wednesday May 01, 2019
20 Anglers Fished Twin Oaks
Open to anglers who have never won a 30+ pegged open match and aren’t sponsored

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Andy Brook 97lb 02oz Wakefield 21 Twin Oaks 2+2 with hard pellet and margins with corn
2nd Dick Gore 85lb 06oz Offley A.C. 15 Twin Oaks Bomb & pellet
3rd Craig Lamey 70lb 15oz Bidford A.C. 12 Twin Oaks Long pole with paste & margins with corn
4th Robert Sawyers 67lb 01oz Hamley Green Angling 16 Twin Oaks Method feeder with wafters
5th Bryan King 54lb 10oz Greens Fishing Tackle 5 Twin Oaks Bomb with 8mm hard pellet
6th Damien Brading 51lb 10oz 17 Twin Oaks


lake_twinoaks_1
Residents Rover Match
Thursday May 02, 2019
43 Anglers Fished All Waters
Open to all anglers with sections for Ladies and Juniors.

  Name Weight Team Peg Lake Method
Men
1st Bryan King 142lb 15oz Greens Fishing Tackle 21 Twin Oaks Top 2 kit + 2 with 6mm pellet shallow
2nd Liam Coombley 127lb 10oz New Century Swindon 14 Trelawney 2+2 with hard pellet
3rd Andy Brook 109lb 05oz Wakefield 25 Twin Oaks Top 2 + 2 with 6mm paste
4th Dick Gore 96lb 13oz Offley A.C. 12 Twin Oaks Pellet feeder
5th Dave Cleaver 95lb 04oz Rugby Tackle 8 Trelawney 7 meter pole with 4mm pellets shallow
6th Andrew Maitland 92lb 14oz 31 Trelawney


Bag Some Prizes

  • A place on Winners’ Week – enjoy a Free 7 night holiday, including a mini festival for all this season’s resident match winners
  • Cash prizes for winners of the Gold Pool, Bronze Pool and rover Match (senior section)
  • An invitation to fish our Preston Innovations Festival
  • Prizes for every angler who weighs in at the Rover Match