Winter Garbolino Festival 2019

Fishing Information call 01726 862519
Festival Bookings call 01726 862100
Holiday Bookings call 0344 335 3569


Garbolino Welcome to the final match of the Season – The Winter Garbolino Festival 2019!

Day One

Trelawney

Day one winner on Trelawney was Andy Power peg 21 with 98oz 2oz. John Harvey managed second place with 87lb 14oz from peg 24. Finishing third on peg 6 with a weight of 78lb was Nathaniel Johnson.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Nathaniel Johnson   6 8   78lb  
  B Andy Power   21 8   98lb 2lb
Jennys

First place on Jennys was Richard Farrow from peg 37 with 73lb, Richard fished the waggler with maggot and down the edge. Second place on the day was Nathan Hughes, with a weight of 54lb 4oz on peg 45, Nathan caught with maggot down the edge and waggler. Darren Cox finished in third place with 49lb 8oz from peg 19.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Nathan Hughes   45 8   54lb 4oz
  B Richard Farrow   37 8   73lb  
Pollawyn

First place went to Steve Hemingray from peg 28 with 58lb 3oz, Second on the day was Simon Allen from peg 20 with 55lb. Third place was Steve Waters from peg 11 with 54lb 10oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Steve Waters   11 8   54lb 10oz
  B Steve Hemingray   28 8   58lb 3oz
Acorn | Sycamore

Steve Harwood on Acorn took first place today with a weight of 77lb 4oz from peg 18, second place on the day fishing on Acorn was Mario Marescaux from peg 16 with 59lb 12oz. Third place went to Johan De’Vlieger from peg 14 on Acorn with 49lb 10oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A John Waterhouse 3 Sycamore 8   29lb 15oz
  B Steve Harwood 11 Acorn 8   77lb 4oz
Twin Oaks

Andy Dare took first place on peg 22 with a weight of 98lb 2oz, Second place went to Kevin Thompson from peg 32 with 88lb. Third place went to James Pitman from peg 13 with 87lb 4oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A James Pitman   13 8   87lb 4oz
  B Andy Dare   22 8   98lb 2oz
Top Results
Name Points Weight
1st Andy Dare 8 98lb 2oz
2nd Andy Power 8 98lb 2oz
3rd James Pitman 8 87lb 4oz
4th Nathaniel Johnson 8 78lb  
5th Steve Harwood 8 77lb 4oz
6th Richard Farrow 8 73lb  
7th Steve Hemingray 8 58lb 3oz
8th Steve Waters 8 54lb 10oz
9th Nathan Hughes 8 54lb 4oz
10th John Waterhouse 8 29lb 15oz
11th Kevin Thornton 7 88lb  
12th John Harvey 7 87lb 14oz
13th Harry Billing 7 71lb  
14th Jon Arthur 7 64lb 11oz
15th Mario Marescaux 7 59lb 12oz
16th Simon Allen 7 55lb  
17th Darren Cox 7 49lb 8oz
18th Richard Bacon 7 48lb  
19th Nigel Bond 7 43lb  
20th Adam Palmer 7 26lb 14oz

Day Two

Trelawney

Day two winner on Trelawney was Cameron Hughes peg 24 with 50oz 8oz, Cameron fished with maggot short and down the edge. Andy Dare managed second place with 47lb 1oz from peg 31. Finishing third on peg 12 with a weight of 46lb 12oz was Ben Lawrence.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Ben Lawrence   12 8   46lb 12lb
  B Cameron Hughes   24 8   50lb 8lb
Jennys

First place on Jennys was Dave Pool from peg 35 with 49lb 14oz, Second place on the day was Andy Power, with a weight of 47lb 7oz on peg 45. Jon Arthur finished in third place with 47lb 1oz from peg 18.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Andy Power   45 8   47lb 7oz
  B Dave Pool   35 8   49lb 14oz
Pollawyn

First place went to Richard Bacon from peg 20 with 61lb 7oz, Richard caught long with maggot and corn. Second on the day was Glen Lawrence from peg 22 with 59lb 13oz. Third place was Darren Cox from peg 32 with 46lb 10oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Glen Lawrence   22 8   59lb 13oz
  B Richard Bacon   20 8   61lb 7oz
Acorn | Sycamore

Neil Mallison on Acorn took first place today with a weight of 48lb 6oz from peg 6, Second place on the day fishing on Acorn was Rob Fuller from peg 18 with 45lb 14oz. Third place went to Nigel Bond from peg 4 on Acorn with 41lb 14oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Simon Fry 14 Sycamore 8   23lb  
  B Neil Mallison 6 Acorn 8   48lb 6oz
Twin Oaks

Steve Harwood took first place on peg 3 with a weight of 65lb 9oz, Steve caught short with maggots. Second place went to Mike O’Gorman from peg 32 with 64lb 12oz. Third place went to Jof Rogers from peg 22 with 37lb 9oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Steve Harwood   3 8   65lb 9oz
  B Mike Ogorman   32 8   64lb 12oz
Top Results
Name Points Weight
1st Andy Power 16 145lb 9oz
2nd Steve Harwood 16 142lb 13oz
3rd Andy Dare 15 145lb 3oz
4th Richard Bacon 15 109lb 7oz
5th Richard Farrow 15 104lb 3oz
6th Jon Arthur 14 111lb 12oz
7th Glenn Lawrence 14 98lb 9oz
8th Darren Cox 14 96lb 2oz
9th Nathan Hughes 14 85lb 5oz
10th Simon Allen 14 70lb 14oz
11th Simon Fry 14 55lb 9oz
12th Kevin Thornton 13 132lb 12oz
13th Harry Billing 13 109lb 10oz
14th Ben Lawrence 13 97lb 8oz
15th Mario Marescaux 13 90lb 1oz
16th Grant Albutt 13 86lb 7oz
17th Nigel Bond 13 84lb 14oz
18th Steve Hemingray 12 95lb 13oz
19th Dave Poole 12 85lb  
20th Rob Jones 12 73lb 1oz

Day Three

Trelawney

Day three winner on Trelawney was Rob Jones peg 21 with 60oz 8oz, Rob fished with maggot long to the island. Jof Rogers managed second place with 39lb 7oz from peg 30. Finishing third on peg 16 with a weight of 38lb 4oz was Stewart Lister.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Stewart Lister   16 8   38lb 4lb
  B Rob Jones   21 8   60lb 8lb
Jennys

First place on Jennys was Harry Billing from peg 49 with 39lb, Second place on the day was Robert Kite, with a weight of 37lb 7oz on peg 35. James Pitman finished in third place with 33lb 10oz from peg 15.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Harry Billing   49 8   39lb  
  B Robert Kite   35 8   37lb 7oz
Pollawyn

First place went to Andy Power from peg 24 with 82lb 12oz, Andy caught with maggot down the edge and across. Second on the day was Jon Arthur from peg 26 with 44lb 10oz. Third place was Dale Lynch from peg 22 with 29lb 9oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Andy Power   24 8   82lb 12oz
  B Jon Arthur   26 8   44lb 10oz
Acorn | Sycamore

Glenn Lawrence on Acorn took first place today with a weight of 61lb from peg 18, Second place on the day fishing on Acorn was Greg Satchell from peg 8 with 28lb 12oz. Third place went to Richard Allen from peg 4 on Acorn with 28lb 2oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Darren Cox 12 Sycamore 8   15lb 12oz
  B Glenn Lawrence 18 Acorn 8   61lb  
Twin Oaks

Mathew Edwards took first place on peg 32 with a weight of 83lb 2oz. Second place went to Neil Mallison from peg 22 with 72lb 15oz. Third place went to Steve Waters from peg 10 with 51lb 10oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Steve Waters   10 8   51lb 10oz
  B Mathew Edwards   23 8   83lb 2oz
Top Results
Name Points Weight
1st Andy Power 24 228lb 5oz
2nd Glenn Lawrence 22 159lb 9oz
3rd Jon Arthur 22 156lb 5oz
4th Darren Cox 22 111lb 14oz
5th Steve Harwood 21 163lb 9oz
6th Harry Billing 21 149lb 10oz
7th Nathan Hughes 21 99lb 9oz
8th Rob Jones 20 133lb 9oz
9th Richard Bacon 20 119lb 1oz
10th Steve Waters 20 115lb 8oz
11th Robert Kite 19 122lb 11oz
12th Richard Farrow 19 121lb 7oz
13th Simon Fry 19 96lb 3oz
14th Andy Dare 18 160lb 5oz
15th Ben Lawrence 18 122lb 7oz
16th Nathaniel Johnson 18 115lb 8oz
17th Dave Pool 18 105lb 14oz
18th Cameron Hughes 18 105lb 9oz
19th Rob Fuller 18 105lb 4oz
20th Jof Rogers 18 94lb 5oz

Day Four

Trelawney

Day four winner on Trelawney was Steve Hemingray peg 13 with 46oz 14oz, Steve fished with waggler and corn. Neil Mallinson managed second place with 39lb from peg 31, Neil caught down the edge with maggot. Finishing third on peg 24 with a weight of 34lb 4oz was Simon Allen.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Steve Hemingray   13 8   46lb 14lb
  B Neil Mallinson   31 8   39lb  
Jennys

First place on Jennys was Paul Sanderson from peg 4 with 32lb 4lb, Paul fished at 5 metres with maggot and down the edge with maggot. Second place on the day was Jof Rogers, with a weight of 27lb 7oz on peg 15. Stewart Lister finished in third place with 26lb 13oz from peg 36.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Paul Sanderson   4 8   32lb 4lb
  B Jof Rogers   15 8   27lb 7oz
Pollawyn

First place went to Andy Dare from peg 24 with 66lb, Second on the day was Ben Lawrence from peg 21 with 57lb 14oz. Third place was Cameron Hughes from peg 29 with 46lb 6oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Andy Dare   24 8   66lb  
  B Cameron Hughes   29 8   46lb 6oz
Acorn | Sycamore

Jon Arthur on Acorn took first place today with a weight of 36lb 5oz from peg 14, Second place on the day fishing on Acorn was Nathaniel Johnson from peg 10 with 36lb 2oz. Third place went to Dave Self from peg 8 on Acorn with 30lb 12oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Andy Power 3 Sycamore 8   18lb  
  B Jon Arthur 14 Acorn 8   36lb 5oz
Twin Oaks

Darren Cox took first place on peg 22 with a weight of 86lb 12oz. Second place went to Richard Farrow from peg 13 with 69lb 10oz. Third place went to Ian Kent from peg 9 with 52lb.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Richard Farrow   13 8   69lb 10oz
  B Darren Cox   22 8   86lb 12oz
Top Results
Name Points Weight
1st Andy Power 32 246lb 5oz
2nd Darren Cox 30 198lb 10oz
3rd Jon Arthur 30 192lb 11oz
4th Nathan Hughes 28 149lb 5oz
5th Richard Farrow 27 191lb 1oz
6th Andy Dare 26 226lb 5oz
7th Richard Bacon 26 165lb 11oz
8th Rob Jones 26 158lb 1oz
9th Cameron Hughes 26 151lb 15oz
10th Steve Waters 26 148lb 5oz
11th Jof Rogers 26 121lb 15oz
12th Glenn Lawrence 25 185lb 1oz
13th Ben Lawrence 25 180lb 5oz
14th Robert Kite 25 161lb 14oz
15th Nathaniel Johnson 25 151lb 10oz
16th Steve Hemingray 24 173lb 3oz
17th Harry Billing 24 163lb 10oz
18th Mathew Hughes 24 144lb 7oz
19th Simon Fry 24 128lb 3oz
20th Rob Fuller 24 128lb 2oz

Final Day

Trelawney

Day five winner on Trelawney was Nathan Hughes peg 13 with 50oz 9oz, Nathan fished with waggler and corn. Darren Cox managed second place with 40lb 14oz from peg 9, Darren also caught with waggler and corn. Finishing third on peg 24 with a weight of 38lb 2oz was Mark Fox.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Nathan Hughes   13 8   50lb 9oz
  B Mark Fox   24 8   38lb 2oz
Jennys

First place on Jennys was Simon Fry from peg 19 with 50lb 14lb, Second place on the day was Simon Allen, with a weight of 45lb 9oz on peg 36. Nigel Bond finished in third place with 38lb from peg 5.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Nigel Bond   5 8   38lb  
  B Simon Fry   19 8   50lb 14oz
Pollawyn

First place went to Jof Rogers from peg 22 with 57lb 14oz, Second on the day was Rob Jones from peg 24 with 38lb 10oz. Third place was Johan De’Vlieger from peg 19 with 35lb.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Jof Rogers   22 8   57lb 14oz
  B Johan De Vlieger   19 8   35lb
Acorn | Sycamore

Boz Phillips on Acorn took first place today with a weight of 33lb 3oz from peg 18, Second place on the day fishing on Acorn was Cameron Hughes from peg 12 with 33lb 1oz. Third place went to Andy Dare from peg 16 on Acorn with 22lb 3oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Tim Bruce 12 Sycamore 8   13lb  
  B Boz Phillips 18 Acorn 8   33lb 3oz
Twin Oaks

Andy Power took first place on peg 26 with a weight of 76lb 3oz. Second place went to Dave Self from peg 25 with 51lb 12oz. Third place went to Paul Newell from peg 23 with 49lb 10oz.

Section Winners
Section Name Peg Points Weight
  A Michael Bower   12 8   31lb 14oz
  B Andy Power   26 8   76lb 3oz
Top Results
Name Points Dropping Weight
1st Andy Power 32 8 322lb 8oz
2nd Darren Cox 30 7 239lb 8oz
3rd Jon Arthur 30 7 220lb 15oz
4th Nathan Hughes 30 6 199lb 14oz
5th Jof Rogers 30 4 179lb 13oz
6th Cameron Hughes 30 3 185lb  
7th Steve Waters 29 4 178lb 2oz
8th Andy Dare 29 3 248lb 8oz
9th Rob Jones 28 5 196lb 11oz
10th Glenn Lawrence 28 3 220lb 5oz
Tight Lines

Winter Garbolino 2019 Results 1 - 28

Winter Garbolino 2019 Results 1 – 28


Winter Garbolino 2019 Results 29-56

Winter Garbolino 2019 Results 29-56


Winter Garbolino 2019 Results 57 - 80

Winter Garbolino 2019 Results 57 – 80


If you have any festival enquiries or to make a booking please give Lisa at White Acres Reception a ring on 01726 862100.

For holiday bookings or to receive a free brochure call our Reservations Centre on 0344 335 3569 or visit www.whiteacres.co.uk

Click here and visit the White Acres page of our holiday website.